Продуцент Рима Далати је саопштио да су снимци сцене у болници након наводног хемијског напада у сиријској Думи били изрежирани. Новинар је уверен да се сам напад догодио, али да употребу хлора треба да потврди или негира Организација за забрану хемијског оружја. Званични представник Би-Би-Сија изјавио је да Далатијеве речи треба посматрати као његово лично мишљење.
„Многи данашњи високи званичници САД и Европе који су тада узвикивали колико их грло носи да треба ‘заштити сиријске цивиле од ужасних хемијских напада режима’, дајући дозволу на извођење ракетних и ваздушних напада на Сирију, покушавају да забораве догађај како би избегли моралну, политичку и кривичну одговорност“, реаговали су у руском војном ресору.
Конашенков је додао да Москва није изненађена појавом обесхрабрујућих детаља, али су забринути последицама.
„Ради се, пре свега о манипулацијама Вашингтона, Лондона и других западних престоница за време гласања у јуну 2018. године када су Организацији за забрану хемијског оружја (ОЗХО) дате такозване ‘атрубутивне’, тј. ‘тужилачке" функције“, додао је он.
Захваљујући тој одлуци Запад може да изводи ракетне нападе на сваку државу без дозволе СБ УН.
У априлу прошле године појавила су се саопштења о томе да су житељи Думе страдали од отровних супстанци, а као доказ организација „Бели шлемови" је искористила кадрове на којима лекари наводно покушавају да помогну жртвама, међу којима су и деца.
Запад је за хемијски напад оптужио Дамаск, што је био повод да САД, Велика Британија и Француска бомбардују сиријске објекте, не сачекавши закључке ОЗХО. Москва и Дамаск су саопштили да су лажни снимци намерно објављени како би се оправдало даље мешање Запада у унутрашња сиријска питања.
Касније је о изрежираним снимцима причао 11-годишњи дечак Хасан Дијаб који је био учесник у том догађају, као и његов отац. За учествовање у снимању, како су рекли, добили су колаче. Локални житељи притом нису могли да потврде да је било напада.