САД, највећи пријатељ, творац и заштитник косовске независности, озбиљно су љуте на своје косовске пријатеље због тога што „не обраћају пажњу на њихове захтеве“, односно што не желе да укину таксе Србији и Босни и Херцеговини, што, како је наведено у писму Метјуа Палмера Тачију, Харадинају и Весељију, „подрива способност САД да наставе сарадњу са Приштином на широком плану заједничких циљева“.
Да је то упозорење било озбиљно, Вашингтон је демонстрирао отказивањем посете генерала Ора из Националне гарде Ајове, која је била планирана управо у дане предстојећих свечаности у Приштини, уз поруку да ће изостати разговори о билатералној безбедносној сарадњи, али да ће САД преиспитати и обим „других аспеката сарадње“, подсећа Танјуг.
Некако истовремено уз ово писмо стигао је пре неки дан и извештај Аналитичког одељења Европског парламента у коме се прагматично закључује:
„Пуно признање Косова и његово чланство у већини међународних институција и даље је врло далеко, иако је више од 100 земаља, укључујући 23 земље-чланице ЕУ, признало Косово.“
Списку фрустрирајућих чињеница по Приштину ваља додати и активности српске међународне политике, а то је да је у последње време чак 13 земаља повукло признање, а само једна нова држава признала независно Косово, те да је поново пропао њихов покушај учлањења у Интерпол, уз исто одстојање, односно удаљеност од чланства у Унеску, колико су то били и протеклих година.
Један од озбиљних удараца за „државу“, која на улози жртве баштини „право“ на своју независност, и за њене власти, које су самозадовољно чекале мирну и просперитетну будућност, јесте и то што је Специјални суд за Косово оживео и почео да позива у Хаг неке од „твораца косовске независности“.
За сада су позиве добили неки ратни команданти припадници тзв. ОВК, како спекулишу медији, на списку их је чак стотинак, а питање које виси као Дамоклов мач над Тачијевом и Харадинајевом главом је — хоће ли се и њихово име наћи на том списку.
Уз све то, власти у Приштини нису успеле да реализује обећања дата грађанима о безвизном режиму.
На политичкој сцени су велике унутрашње поделе по питању такси, будућности преговора, коначног решења.
А пола милиона евра, колико је влада у Приштини издвојила за прославу проглашења независности, нови јарболи и заставе, постројавање гарде, гостовања „Декларације о независности“ у седам градова… неће променити чињеницу да самопроглашена држава Косово, ни после више од деценије, није међународни правни субјекат.