Продуцент Би-Би-Сија у Сирији Ријам Далати је изјавио да су снимци сцена у болници у сиријском граду Дума, у којој се наводно догодио хемијски напад, били изрежирани.
„Мислим да је Запад све то одлично разумео од самог почетка, јер су поједине западне земље те провокације и приредиле, поред осталог, преко жалосних ’Белих шлемова‘ – хуманитарне организације на чијем је челу бивши сарадник Ми-6“, рекао је Лавров новинарима у Минхену.
Према његовим речима, западне земље које нису умешане у ту провокацију, схватиле су апсурдност оптужби на рачун сиријске армије.
„Радује то што постоје поштени новинари на Земљи“, додао је Лавров.
Учесник видео-снимања у болници у Думи, 11-годишњи дечак Хасан Дијаб и његов отац, раније су испричали детаље о режираном снимању хемијског напада прошлог пролећа. Према њиховим речима, деца су за учешће у снимању добила колаче. Житељи Думе који су учествовали у анкети РИА Новости нису могли да потврде да се догодио хемијски напад, изјавивши да не познају никога ко је страдао од отровних супстанци у том граду.
Запад је за наводни хемијски напад оптужио Дамаск.
Сирији нису потребни нови нелегитимни играчи
Говорећи о ситуацији у Сирији, Лавров је истакао да се треба оријентисати на договор који се разматра у оквиру астанског формата, а пре свега о могућности образовања тампон-зоне на граници Турске и Сирије. Он је додао да том процесу неће помоћи земље које се незаконито налазе на територији Сирије.
Лист „Вашингтон пост“ је пише да Пентагон разрађује план о стварању тампон-зоне на североистоку Сирије уз учешће европских земаља. Према писању листа, задатак нове мисије могао би да буде заштита Курда од евентуалних напада Турске и даља борба против ДАЕШ-а.
Извори листа су навели да Пентагон већ израђује тај план, мада још ни једна земља није обезбедила војску за његову реализацију. Према плану, европске земље би требало да разместе око 1.500 војника у Сирији. Ако се то догоди, председник САД Доналд Трамп би послао 200 америчких војника на североисток Сирије. Америчка војска би помагала у обавештајном раду, командовању и управљању.
У овом тренутку није познато да ли ће се нова мисија одвијати под заставом НАТО-а, али се очекује да у њој учествују Велика Британија, Немачка и Француска. Као један од извора, лист је навео сенатора Линдзија Грема који је рекао да је разговарао с Трампом о том плану.
„Што се тиче изјава Линдзија Грема о томе да ће Трамп стварати тампон-зону на северу Сирије, тешко ми је да то коментаришем. Председник Трамп је већ објавио да они одлазе из Сирије, након неколико дана његови сарадници су изјавили да то није баш тако. Да ли одлазе, или не одлазе баш сасвим, да ли ће их тамо заменити некакве приватне војне компаније, Французи, Британци… Треба се оријентисати на онај договор који се израђује у оквиру астанског формата“, нагласио је Лавров.
Према његовим речима, питање безбедности на источној обали Еуфрата и на граници Турске и Сирије био је тема самита Русије, Турске и Ирана 14. фебруара у Сочију, где су се тројица лидера сложила с тим да између Сирије и Турске постоји споразум из 1998. године, такозвани Аденски споразум који регулише заштиту безбедности на заједничкој граници и сарадњу против терористичких претњи.
„Ја бих саветовао да се оријентишемо на то, а разни планови земаља које се нелегитимно налазе на сиријској територији увући ће само још више нелегитимних играча, а чини ми се да то не помаже“, додао је министар.