Упорно одбијање Приштине да као вид политичког притиска укине или бар суспендује таксе које је увела на робу из Србије и Босне и Херцеговине, како би добили признање државности, од почетка наилази на неодобравање њиховог идејног творца — Америке.
Критике из Вашингтона, међутим, нису уродиле плодом, а због такве „непослушности“ Приштина је упозорена да ће, ако не промени одлуку, бити суочена са америчким санкцијама.
Да ли је и колико је реално да Америка заиста уведе санкције Косову?
Политиколог из албанских редова Неџмедин Спахиу за Спутњик каже да не верује у тако нешто.
„Не мора да дође до тога. Америка једноставно може да промени било кога на политичкој сцени на Косову и да тако среди ствари“, објашњава Спахиу.
На питање да ли ће то и да уради, односно зашто то није учинила до сада, наш саговорник одговара:
„Умногоме се говори и о томе да они планирају неки преврат на Косову, то јест смену политичара који им се противе. Јер избори могу бити расписани само уколико они буду и у Србији“, каже Спахиу.
Ни Душан Јањић из Форума за етничке односе не верује у америчке санкције Косову, иако не спори да постоје одређене манифестације које личе на то.
„Већ има нешто што се може назвати политичком најавом санкција. То су манифестације попут заустављања рате која је требало да буде уплаћена за подршку косовској војсци и тако даље. То може да се тумачи као најава санкција и то се тако и доживљава у једном делу албанског политичког тела“, каже Јањић.
То, додаје наш саговорник, више личи на неку врсту дисциплиновања косовских власти, а докле то може да иде, тек треба да се види.
„По мени, то не може да иде до раскида односа или стварних санкција, попут блокаде рачуна појединаца или обустављања дипломатске подршке Косову, па до позивања држава ЕУ да се томе придруже. Једноставно, Америка неће да потроши оно што сматра својом успешном мировном операцијом, а то су Косово и БиХ“, уверен је Јањић.
Он је уверен да овакав наступ Америке према Косову више служи како би сузио маневарски простор Приштини, али и самосталности у одлучивању косовске власти. Оно чега се Јањић прибојава јесте чињеница да лако може да се деси да Америка, која је спремна да дисциплинује Косово, то пожели да уради и у Србији.