Чепурин је истакао да поставка, коју је Библиотеци града Београда уступио Руски фонд културе, сведочи о врло битном моменту за историју односа Србије и Русије и изразио наду да ће изложба „Изгнаници без своје воље“ додатно допринети разумевању два народа.
Изложба открива историју живота писаца у егзилу и приказује писма, белешке, аутограме, фотографије И. А. Буњина, И. С. Шмељова, Н. А. Тефи, А. М. Ремизова, Б. Г. Пантелејмонова, К. Д. Баљмонта.
У првом делу изложбе се могу видети новине и часописи руских емиграната, које се налазе у власништву Српског библиофилског друштва Србије, и књиге и монографије о руској миграцији, које поседује Библиотека града Београда. Други део изложбе приказује руске емигранте који су свој таленат и стваралаштво испољили у Београду, пре свега стрип цртаче (Головченко, Ивкович, Кузњецов, Лобачов, Навојев, Ранхнер, Соловјев и Шеншин) и њихове изузетне илустрације дела српске књижевности и српских тема из живота.
Део поставке чине њихови лични предмети, пасоши, писма, фотографије, пријаве боравишта и друго, а ту је и сегмент „Руски стрип краљевине Југославије“, који је за ову прилику уступила ауторка изложбе проф. др Ирина Антанасијевић, професор руске књижевности на Филолошком факултету Универзитета у Београду.
Директорка БГБ-а Јасмина Нинков је истакла да изложба представља лична сведочења писаца и стрип цртача који су пре 100 година дошли у Београд и утицали на његову културну историју.
Библиотека града Београда је од Руског фонда добила преко 2.000 вредних и луксузних издања књига за децу и одрасле и мултимедијалну грађу која се налази у огранку „Владимир Десница“ у Сава центру као посебан фонд под називом „Библиотека Сергеј Михалков“.
Нинкова је рекла да ће, захваљујући сарадњи са Руским фондом културе, ускоро у том огранку почети бесплатни курсеви руског језика за децу и одрасле и да ће то бити руски кутак са различитим садржајима.
Потомак руских емиграната и један од најпознатијих хроничара руске емиграције Алексеј Арсењев је подсетио на велики допринос који су Руси дали у свим сферама друштвеног и културног живота Србије.
На отварању изложбе наступили су црквени дечији хор „Орлић“ из Батајнице, ученица трећег разреда Девете гимназије „Михаило Петровић Алас“ Валентина Сјеничић и ученик Филолошке гимназије Данило Даниловић.
Према попису из 2002. године у Србији живи 2.588 Руса, од чега 90 одсто њих живи у Београду и Војводини.