Србија се због става о Венецуели, према мишљењу америчког амбасадора у Београду Кајла Скота, налази на погрешној страни историје. Он је, реагујући на сусрет српског шефа дипломатије Ивице Дачића са замеником министра спољних послова Венецуеле Иваном Хилом у Београду, на Твитеру написао да народ Венецуеле гладује под нелегалном владавином диктаторског режима.
„Више од 50 држава Латинске Америке, Северне Америке и Западне Европе стале су уз народ Венецуеле и привременог председника Гваида. Србија је на погрешној страни историје“, написао је Скoт на Твитеру.
Дужности које обавља амбасадор су дужности амбасадора, а не некога ко води државу или гаулајтера који утерује ред, коментарише Скотову изјаву историчар Љубодраг Димић. Скот је тако нешто могао да напише у извештају Стејт департменту, али јавно изношење оваквог става је кршење свих дипломатских норми, Димићево је мишљење.
Гледано из угла великих сила, увек си на погрешној страни, ако ниси на њиховој, додаје он.
„Друго, оно што је допуштено великим силама, оне сматрају да није допуштено мањим државама и малим народима, а то се све коси са свим правима и свим резолуцијама којима се регулишу међународни односи. Али оно што је суштинско, то је да у озбиљној држави амбасадор зна које је његово место, ко га прима и шта може да каже“, каже Димић.
Аргумент да се Србија налази на погрешној страни историје зато што не припада групи од, како Скот каже, више од 50 земаља Латинске и Северне Америке и Западне Европе, које признају самопроглашеног венецуеланског председника Хуана Гваида, према мишљењу историчара Александра Раковића, бесмислен је.
„Под један, тек ће време показати ко је био на погрешној, а ко на правој страни историје. Током прошлости се мислило да су многи на правој страни историје. Хитлер је сматрао да ће он бити на правој страни историје, па се то завршило на начин на који се завршило. Павелић је такође мислио да је он на правој страни историје“, објашњава Раковић и наставља:
„Према томе, то је релативно поимање. За оне који су сматрали да су на челу новог светског поретка, као што су Павелић, Хитлер и Мусолини, време је показало да су они били не само на погрешној, него и на бизарној страни историје. Видећемо тек на каквој страни историје ће се наћи САД, а посебно њихови сателити које инсталирају по читавом свету, укључујући и Гваида“, каже Раковић.
Дачић је током разговора са Хилом захвалио на принципијелној позицији Венецуеле по питању КиМ, као и гласању против пријема тзв. Косова у Интерпол и Унеско.
Такође је пренео да Србија води принципијелну политику засновану на поштовању међународног права, немешања у унутрашње ствари суверених држава и решавања спорова мирним путем.
Саговорнику је пренео да Србија поздравља дијалог као начин да се дође до трајног решења кризе у земљи.
Дачић је прво за Спутњик рекао да је наш званичан став да је Венецуела пријатељска земља и да се не мешамо у њихове унутрашње односе и ствари.