Он додаје да није Русија та која је иступила из Споразума о нуклеарном наоружању средњег и краћег домета, него је то управо урадила главна држава-чланица НАТО-а, а председник Путин је врло јасно рекао да је то руска реакција.
„Ако је ико био забринут у Западној Европи међу државама-чланицама НАТО-а да ће руске ракете бити уперене ка њима, онда је требало на време да реагују и спрече главног шефа НАТО-а да иступи из тог споразума. Не знам шта се сад очекује од Русије, да пусти једноставно да Американци разместе своје ракете у европским државама уперене у Русију, а да Русија каже: Дајте нам још“, каже Павић.
Реч је о чисто пропагандном одговору НАТО-а који није утемељен у чињеницама, ни у стварности и буквално служи само за спољашњу употребу да би се извршила „замена теза и да би се прешло у контранапад“. Павић истиче да је Русија једноставно реаговала на агресију која надолази.
„Исто као што је морала да реагује развијањем нових врста оружја кад су Американци једнострано иступили из Пакта о забрани размештања противракетне одбране. Значи, ни то Русија није урадила. Ми имамо у последњих двадесетак година једностране потезе са Запада од стране главне државе-чланице НАТО-а, на које је Русија једноставно принуђена да реагује и ако западним Европљанима то смета, они треба да разговарају са Вашингтоном, а не да се жале на Москву“, закључио је Павић.
Заменик званичног представника НАТО-а Пирс Казалет изјавио је да је Алијанса примила к знању поруку руског председника и сматра да су „претње Русије савезницима неприхватљиве“.
„Примили смо к знању поруку председника Владимира Путина од 20. фебруара. Руске претње о циљању на савезнике су неприхватљиве. Позивамо Русију да се усредсреди на повратак поштовању Споразума о ракетама средњег и кратког домета“, рекао је Казалет.
Председник Русије Владимир Путин је током обраћања Федералној скупштини Русије 20. фебруара изјавио да Вашингтон сам нарушава Споразум о ракетама средњег и кратког домета, лансирајући ракете-мете средњег домета и размештајући у Румунији и Пољској лансирне уређаје, а затим „тражи оправдања и означава кривце“.
Путин је поново истакао да Русија неће прва размештати ракете у Европи, али је навео да ће, уколико Вашингтон буде разместио у Европи ракете средњег и кратког домета, Москва бити принуђена да предузме симетрична и асиметрична дејства.
Он је нагласио да би руско наоружање у таквом случају могло да буде уперено не само ка оним територијама које за Русију представљају директну претњу, него и ка оним територијама на којима се налазе центри за усвајање одлука о употреби претећих ракетних комплекса.