„Самит у Сочију је био веома користан и ефикасан. Друга рунда преговора на нивоу председника држава као гараната мира почела је у Сочију, и надамо се да ће пети сусрет овог формата бити одржан у Турској“, изјавио је Ердоган прошлог петка за локалну турску телевизију „А Хабер“.
Посланик турског парламента и представник владајуће Партије правде и развоја, генерални секретар међупарламентарне руско-турске групе Исмаил Емрах Караел, коментарисао је за Спутњик резултате самита трију председника у оквиру астанског формата.
„Без обзира на покушаје различитих снага да ометају ток преговорног процеса, кораци које предузимају председници трију држава након обављених консултација у оквиру овог формата веома су важни. Сведоци смо да после сваког сусрета трију председника регионална сарадња постаје све тешња и све више се ближимо потпуном регулисању ситуације у Сирији, што је веома важно за будућност читавог региона“.
Констатујући да се све три државе придржавају јединственог погледа поводом писања новог устава, формирања привремених институција и одржавања избора, Караел је додао:
„То су веома сложени процеси, али ми видимо да кораци које предузимају стране чине њихову реализацију могућом. Веома је важно то што се позитиван тренд не прекида и што видимо константни напредак поводом регулисања ситуације у Сирији“.
Tурски политиколог професор Месут Хаки Џашин указао је на важност преговора трију држава, из перспективе територијалне целовитости Сирије и њеног суверенитета, као и решавања питања повратка избеглица. По његовом мишљењу, без обзира на нека мања неслагања у вези са техничким детаљима, може се рећи да се Турска и Русија придржавају исте позиције када су у питању зоне безбедности.
„Турска жели да добије подршку Русије поводом зона безбедности које планира да формира на територијама источно од Еуфрата. Посебну пажњу Турска поклања подршци Русије у ваздуху и у логистици“, сматра Џашин.
Према речима нашег саговорника, у будућности ће турски и руски војници радити на још ближој сарадњи и координацији „на земљи“ у Сирији.
„Турска и Русија су током самита размотриле читав низ значајних питања. Један од најважнијих момената током сусрета био је што су стране максимално конкретизовале деловање са циљем формирања уставног комитета. Следећи сусрет у трилатералном формату, који ће највероватније бити одржан у Турској, још више ће нас приближити нормализацији стања и политичком регулисању ситуације у Сирији“, закључује Џашин.