Биби Насери, глумац и сценариста, у разговору за Спутњик истиче да је главни мото „Жутих прслука“ то да желе да учествују у процесу доношења одлука и да тиме активно решавају и сопствену будућност.
„Добро, донекле ћу се нашалити, али може се помислити да Макрон, оптужујући Спутњик, заправо баш намерно има договор са руским медијима како би повећао њихову читаност и популарност код публике. Када политичар саветује широј публици да не чита или прати одређене медије, то је као антиреклама, и добија се готово увек супротан ефекат. Другим речима, чим политичар саветује да се нешто не ради, значи да ту има нечег“, објашњава Насери.
Наш саговорник додаје да има утисак да су политичари људи који живе на неким другим планетама и да не схватају да су „жути прслуци“ и Французи уопште довољно паметни и да могу да размишљају својом главом.
„Указујући на то да ’жути прслуци‘ инсистирају на побољшању животног стандарда становника Француске, само зато што им је то наводно рекао председник Путин, француски политичари показују да мисле да су грађани Француске неразумна деца. Један од захтева ’жутих прслука‘ управо и јесте да актуелна власт престане да их доживљава и третира као идиоте“, резигнирано констатује Насери.
Наш саговорник истиче да су сви људи који протестују, припадници „Жутих прслука“, веома искрени у својим захтевима и учешћу у читавој акцији, као и да они немају никакве скривене намере осим жеље да промене друштво набоље.
„Проблем је у томе што само одређени број ’прслука‘ политизује своје учешће, а неки желе да учествују на изборима за Европски парламент. Ако неки почну да се баве политиком, међу њима ће доћи до раскола. А ако ’прслуци‘ не буду почели масовно да се баве политиком, овај покрет ће добити додатне присталице“, истиче Насери.
У овом покрету има потпуно аполитичних људи, који верују да је Француска већ дуго на погрешном путу и они не желе да натерају грађане не да изврше државни удар, него да барем размисле о томе шта није у реду са Француском, Европом и уопште са целим светом.
„Проблем подршке француских јавних и познатих личности ’Жутим прслуцима‘ је у томе што вас, ако се не слажете са званичним медијима, ти медији проглашавају за фашисту. Имамо право на своје мишљење, чак и ако је то мишљење погрешно. Исто тако, имамо право да нам нико не затвара уста. На почетку су покрет подржали многи француски глумци, интелектуалци, а сада се подршка ’Жутим прслуцима‘ сматра изразом посебне храбрости“, додаје француски сценариста.
Насери сматра да ЕУ није донела ништа добро Француској: „Током 30 година се много тога променило, али глобализација и европеизација слабе Француску“.
Наш саговорник истиче да није стручњак за економију или политику, и да само изражава став француског грађанина који прати дешавања у својој земљи, али и да жали због тога што пензионери од пензије једва плаћају станарину.
„Жао ми је и патим због тога што на улицама видим све више људи који просе, видим све више незапослених младих људи и гледам како све више младих напушта Француску. Па чак и председник позива омладину да тражи посао у иностранству, а то је неприхватљиво. Да сам млад, и ја бих отишао. Неопходно је урадити све да би и у Француској све поново постало могуће. Ми смо паметна и богата земља. Имамо најбољу филмску индустрију у Европи“, сетно закључује Насери.