Русковска, која данас долази у посету Београду, где ће са српским и румунским колегама разменити искуства о организованом криминалу, истакла је у интервјуу за „Политику“ да постоји „изузетна сарадња“ са свим тужилаштвима у Србији.
Она је додала да тужилаштво на чијем је челу води поступак о бекству Груевског, који има политички азил у Мађарској, и нагласила да је за њих „веома индикативно“ то што им Албанија није доставила видео-записе који би им помогли да утврде на којем је граничном прелазу ушао у Албанију и, самим тим, на којем је граничном прелазу напустио Републику Северну Македонију.
„Веома нам је било важно да нам буду достављени ’сејф сити‘ снимци Тиране у критичном периоду и то око Амбасаде Републике Мађарске. Није ми познато због чега нису одговорили на наш захтев за међународну правну помоћ“, навела је Русковска.
Она је, ипак, уверена да ће Груевског „стићи правда“.
Русковска је напоменула да за Груевским није била издата међународна потерница, будући да, када је напустио државу, још није био правоснажан његов упут за издржавање казне затвора.
„Његова лична карта није била одузета јер то није предвиђено у закону, а и мора, као и сваки други грађанин, код себе да има исправу за личну идентификацију. Била му је одузета само путна исправа“, рекла је Русковска.
Она је напоменула да се Груевски „уредно придржавао“ свих превентивних мера, које му је одредио суд, до самог „илегалног напуштања државе“.
Русковска је нагласила и да, за сада, ниједна институција у држави није под истрагом.
Она се у интервјуу осврнула и на спречену терористичку акцију ДАЕШ-а у Северној Македонији и региону, коју је тужилаштво спровело у сарадњи са САД.
„Реч је о људима који су били припадници ДАЕШ-а и који су ратовали на Блиском истоку, као и о њиховим следбеницима. Ово је била превентивна акција полиције. У овом тренутку врши се форензичка анализа предмета одузетих у тој акцији“, објаснила је Русковска.