„Озбиљно смо забринути због те ситуације. Индија и Пакистан су за Русију пријатељске државе“, казао је Кабулов.
Према његовим речима, тренутна ситуација „говори о томе колико су односи између те две важне државе изузетно битни за стабилност целог региона“.
„Веома се надамо да ће настала напетост бити што пре неутралисана“, додао је Кабулов.
Одговарајући на питање како би најновија ескалација могла да утиче на процес решавања авганистанског питања, Кабулов је изразио сумњу да ће она имати значајан ефекат.
„Не мислим да то може да утиче на решавање ситуације у Авганистану. Индија је, наравно, важан играч, али ми је тешко да замислим како ће то утицати. Постоје конкретни преговори између Талибана и Американаца, а будућност Авганистана би требало да разматрају сами Авганистанци“, објаснио је дипломата.
У среду су индијски медији саопштили су да је око 10 сати и 40 минута по локалном времену (6 сати и 10 минута по средњоевропском) у округу Багдаму у држави Џамуу и Кашмиру пао авион индијске авијације. Према прелиминарним информацијама оба пилота су погинула. Након тога је пакистанска војска изјавила да је оборила два авиона индијског ваздухопловства који су наводно прекршили ваздушни простор те земље. Према изјави војске, један од индијских пилота је заробљен, а судбина друге двојице је и даље непозната. Представници индијских власти још нису коментарисали ту информацију.
Криза у односима Индије и Пакистана заоштрила се након 14. фебруара када је бомбаш-самоубица аутомобилом у којем се налазио експлозив ударио у аутобус који је превозио војнике. Одговорност за напад је преузела исламска терористичка организација „Џејш ел Мухамед“ из Кашмира. Индијске власти су изјавиле да имају неоспориве доказе о умешаности Пакистана у напад, док је Министарство спољних послова Пакистана саопштило да је забринуто због напада. Индија је оптужила Пакистан да подржава терористичку групу, а Исламабад је одбацио те оптужбе као неосноване и предложио Њу Делхију да спроведу заједничку истрагу о инциденту. Инцидент је закомпликовао ионако напете односе између Њу Делхија и Исламабада, што је поново довело регион до ивице војног сукоба.
У Џамуу и Кашмиру су активни сепаратисти који се залажу за независност или уједињење са Пакистаном. При томе у Кашмиру нема званичне границе између Индије и Пакистана — војске две државе дели линија контроле. Њу Делхи је окривио пакистанске власти за подршку наоружаним сепаратистима, а Исламабад пориче те оптужбе, наводећи да се народ Кашмира самостално бори за своја права.