Трамп је на конференцији за медије након самита саопштио новинарима да је понекад потребно да се не брза.
Одговарајући на питање да ли је жеља Северне Кореје да види леђа санкцијама допринела прекиду разговора, Трамп је рекао да јесте.
„У суштини, они су хтели да се санкције укину у целини, а ми то нисмо могли да урадимо“, рекао је он.
„Нисмо ни од чега одустали“, додао је Трамп, рекавши да се радује будућим разговорима са Северном Корејом. „Они имају огроман потенцијал, невероватан“.
„Он жели денуклеаризацију, само жели да ради у областима које су мање важне од онога што ми желимо“, истакао је Трамп.
Амерички председник додао је да је на крају прекид самита био „због санкција“.
Трамп је објаснио да је Ким обећао да убудуће неће изводити нуклеарне пробе.
„Он има одређену визију која се не поклапа баш са нашом визијом, али је много ближе него што је била пре годину дана и мислим да ћемо на крају стићи тамо“, прецизирао је Трамп, говорећи о лидеру Северне Кореје. „За ову конкретну посету одлучили смо да морамо да идемо пешице“.
Трамп је признао да „постоји јаз“ између две стране и рекао је да је Ким спреман да денуклеаризује одређене делове своје земље „који су мање важни од онога што ми желимо“.
Амерички председник такође је рекао да засад нема договора када ће и где бити одржан следећи самит са Северном Корејом.
„Не. Видећемо шта ће бити. Нисам се обавезао“, одговорио је он на питање новинара да ли су се стране договориле да се одржи следећи, трећи самит.
Трамп је навео и да сада неће пооштравати санкције и да су оне довољно јаке.
Он је истакао и да Кина и Русија помажу у решавању севернокорејског проблема.
„Кина је највећи донатор Северне Кореје, до 93 одсто помоћи Северној Кореји долази из Кине. Кина има велики ауторитет и много помаже (у решавању). И Русија такође много помаже у томе“, рекао је Трамп на конференцији за новинаре одговарајући на питање о улози Кине у процесу решавања проблема Северне Кореје.
Самит Сједињених Америчких Држава и Северне Кореје завршио се пре него што је било планирано, без потписивања заједничког документа, како је раније било на дневном реду Беле куће. Самит у вијетнамском Ханоју одржан је 27. и 28. фебруара.