Они су ухапшени јуче, на територији Врања и Београда, сарадњом Безбедносно-информативне агенције, Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва (ВЈТ) у Нишу и УКП Одељења за борбу против корупције, наведено је на сајту ВЈТ у Нишу.
Слободе су, осим В.С, лишени и Н.Р из Београда, представник ЦИП-а, као надзорног органа за више пројеката који се финансирају из буџета Србије, а односе се на изградњу станова за безбедњаке, М.К. из Београда, службеник ЦИП-а.
Такође, лишени су слободе и М.М. из Врања, власник предузећа „Водоградња“ из тог града, због кривичног дела трговина утицајем и давање мита у обављању привредне делатности, као и О.М. из Београда, директора огранка компаније „Тасјапи“ у Србији, због кривичног дела примање мита у обављању привередне делатности.
Како се наводи, на основу оперативних сазнања и доказа прикупљених у предистражном поступку, утврђено је постојање основа сумње да су В.С, Н.Р, М.К. и.О.М захтевали од М.М, као власника предузећа „Водоградња“, износ од 20.000 евра, како би његовом предузећу обезбедили позицију подизвођача у обављању земљаних радова и снабдевања бетоном у пројекту изградње јефтиних станова за припаднике служби безбедности.
Због тога је главни извођач такозваних „грубих радова“, турско предузеће „Тасјапи“, закључило уговор са предузећем „Водоградња“ као подизвођачем, иако је друго предузеће дало повољнију понуду за снабдевање бетоном.
Такође, осумњичени С.В, Н.Р. и М.К, су као одговорна лица „Саобраћајног института ЦИП“, које по основу уговора, у име Републике обавља послове надзора на наведеним градилиштима, од осумњиченог М.М, захтевали тај новчани износ како би утицали на друга службена лица тог института да током вршења надзора на терену, не евидентирају евентуалне пропусте у погледу квалитета бетона који се испоручује и квалитета изведених радова.
У складу са договором, осумњичени М.М. је 28. фебруара, у поподневним часовима, предао осумњиченом Н.Р. део новчаног износа, односно 10.000 евра, који новац је пронађен каснијим претресом његових личних ствари.
Осумњиченима је одређено задржавање у трајању до 48 сати, у ком року ће их саслушати поступајући заменик Посебног одељења за сузбијање корупције у Нишу.