Ново истраживање показало је да је Марс некада имао огроман систем подземних вода, који се простирао широм планете, утврдила је Европска агенција за истраживање свемира (ЕСА) помоћу сонде „Марс експрес“.
Истраживачи су открили 24 дубока, затворена кратера на северној хемисфери Марса и тврде да су пронашли прве геолошке доказе о међусобно повезаном воденом систему дубоко испод површине Црвене планете.
Using images from ESA's Mars Express and @NASA’s MRO, scientists have found evidence of an ancient planet-wide groundwater system on #Mars.
— ESA (@esa) 28. фебруар 2019.
Read more: https://t.co/06dCzWxTQk pic.twitter.com/TiXhLq92DN
Сваки од кратера се спушта на близу 4.000 метара испод марсовског „нивоа мора“, а бројне карактеристике које се виде на дубинама од 4.000 до 4.500 метара указују на то да је постојала вода, са доказима о базенима и токовима који су се променили током времена.
„Рани Марс је био водени свет, али како се клима планете променила, вода се повукла испод површине како би формирала базене и ’подземне воде‘. Ми смо пронашли прве геолошке доказе о систему подземних вода широм планете“, рекао је главни аутор Франческо Салезе са Универзитета у Утрехту у Холандији.
Истраживачи верују да ово откриће може указати на то да је пре три до четири милијарде година постојао океан на Марсу.