Аутор чланка скреће пажњу на изјаву премијера Холандије Марка Рутеа, који је некада говорио да је „најбољи пријатељ“ Велике Британије, док сада жестоко критикује владу Терезе Меј на преговорима о „брегзиту“. То много говори о ситуацији у којој се нашао Лондон, нагласио јe „Блумберг“.
Чак у условима када ЕУ раздиру унутрашње несугласице, свих 27 чланица блока успело је да сачува јединствену позицију на преговорима са Лондоном или се макар држало политике коју води Брисел, наводи аутор чланка.
Осим тога, за последње две године Мејова је „потрошила доста свог репутационог капитала“: она је почела преговоре о „брегзиту“ у „непријатном и оштром“ маниру, преценивши могућности Лондона да „добије од ЕУ услове тако добре да као да је чланица блока“.
„Блумберг“ критикује Британију због неспособности да формира унутар ЕУ коалицију држава које би јој могле помоћи да добије све што тражи. Немачка и Холандија, кључне чланице ЕУ, окренуле су леђа Лондону због „противречне логике захтева да му се пружи привилеговани приступ тржишту које сам жели да напусти и да се не омета у потписивању сопствених споразума о слободној трговини“.
Пољска и Мађарска, за које „Блумберг“ сматра да су на пробританској позицији, ипак су стале у заштиту „неодвојивости јединственог тржишта од осигурања права њихових грађана“, наводи се у чланку. Јасно је зашто се државе које од ЕУ добијају више него што у њу улажу држе политике Брисела, уверен је аутор чланка.
Многе државе се боје да би у случају подршке Лондону биле изгуране из интеграционих процеса унутар ЕУ, а уз то „исувише верују НАТО-у“ да би поверовале да ће Британија након изласка из ЕУ бити изолована.
Ако у случају могућег одлагања изласка Велике Британије из ЕУ Мејова одужи преговоре до још једног крајњег рока, недостатак пријатеља у ЕУ могао би да буде фаталан за њену политичку каријеру, закључује „Блумберг“.