„Покушавамо да добијемо подршку за мирну смену власти са (председника Венецуеле) Николаса Мадура на (председника Парламента) Хуана Гваида, кога признајемо за привременог председника… Желео бих да видим што је могуће ширу коалицију како бисмо сменили Мадура и цео корумпирани режим. То и покушавамо да урадимо“, рекао је Болтон у интервјуу за Си-Ен-Ен.
The self-defeating and dangerous John Bolton (this time, on #Venezuela):
— Ryan Goodman (@rgoodlaw) March 3, 2019
“In this administration we’re not afraid to use the phrase Monroe Doctrine.”
Also says this having just said US wants as broad a coalition as possible to oust Maduro. Reviving Monroe Doctrine won’t do that pic.twitter.com/cFKuz8TKrk
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе.
Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“ и оптужио САД да покушава да организује пуч у Венецуели.
САД су конфисковале милијарде долара вредну нафтну имовину земље и запретиле војном интервенцијом против владе актуелног председника. Мадуро је оптужио Гваида за заверу са Сједињеним Америчким Државама ради свргавања легитимне владе, укључујући и испоруку такозване хуманитарне помоћи као плана за оправдавање америчке војне интервенције.
Венецуеланска опозиција је 23. фебруара покушала да достави у ту земљу хуманитарну помоћ уз подршку САД, али је Мадуро категорички одбио ту помоћ сматрајући је провокацијом, односно покрићем за агресију против његове земље. У светлу кризе Мадуро је раскинуо дипломатске односе са САД и Колумбијом.
Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног председника подржавају Русија, Кина и низ других земаља.