„У руском језику постоји израз ’сламка спаса‘. То је симбол последње наде у безизлазном положају — нешто случајно, непланирано, нешто спонтано, чудесно провиђење. За њу се хватају, не мислећи о последицама. У потпуности се тај израз може применити и у међународној политици — крајње тешких и безизлазних ситуација у њој има сасвим довољно. И свака држава тражи своју ’сламку спаса‘. У енглеском политичком дискурсу, на пример, овај појам има мање поетично име — ’цркнута мачка‘“, наводи се у саопштењу које је објављено на званичном налогу на Фејсбуку Министарства спољних послова Русија.
Тај израз је у употребу увео један од највећих критичара Русије у „солсберијској“ историји, указује руско Министарство — а то је бивши министар спољних послова Велике Британије Борис Џонсон.
Још као градоначелник Лондона, Џонсон је 2013. године у ауторском тексту за „Телеграф“ говорио о непоштеним „дијалектичким методама“. Цитати из текста се наводе у коментару.
„На пример, ви улазите у спор. Све чињенице су против вас, и што више окружење улази у суштину догађаја, тим је горе по вас и ваш положај. Најбоље што можете да урадите у тој ситуацији је да искористите трик који би искусни мајстор описао као ’бацање цркнуте мачке на сто‘. Јер цркнута мачка на столу има апсолутно очигледан ефекат. Не мислим на страх, бригу и одвратност коју осећа окружење. То се подразумева, али нема везе са случајем. Главно је, како тврди мој аустралијски пријатељ, што ће сви около викати: ’На столу је цркнута мачка!‘ Другим речима, они ће почети да говоре о мртвој мачки — о томе о чему бисте ви и желели да говоре — а да забораве разговоре о ономе што изазива главобољу“, наводи се у коментару.
Према мишљењу дипломатског ресора, „брегзит“ је тај спор и главобоља владе Терезе Меј.
„Инцидцент у Солсберију је трик, ’цркнута мачка‘ која је бачена у информационо поље како би власти скренуле пажњу сопствених грађана са непријатних тема и консолидовале нацију пред ’најљућом руском претњом‘“, закључује руско Министарство спољних послова.
Пре тачно годину дана, 4. марта 2018. године, у Солсберију је отрован бивши руски обавештајац Сергеј Скрипаљ, осуђен за шпијунажу у корист Велике Британије, и његова ћерка Јулија, што је изазвало велики међународни скандал. Лондон тврди да је у тровање Скрипаљевих агнесом А234 умешана руска држава, што Москва категорички негира.