Према речима Виљатореа, на почетку битке за освајање главног града Трећег рајха на страни Фирера је било око 800 хиљада војника. Он је навео да су већину војске чинила сиромашна деца, коју су намамили у „хитлерјугенд“ помоћу лажних обећања славе и империјалне будућности Немачке.
„Ти мали војници марширали су заједно са хиљадама стараца, које је обучила војска преживелих јединица“, пише Виљаторо.
Он такође критикује совјетску тактику ратовања.
„Позната наредба № 227 или ’Ни корак натраг!‘ доказује да је Стаљин због својих циљева без оклевања слао у смрт хиљаде војника“, сматра новинар.
Подсетимо, средином фебруара је у истом листу објављен чланак о „херојској“ борби Плаве дивизије, која је ратовала против СССР-а у саставу Вермахта и која је учествовала у опсади Лењинграда.
Тада је аутор чланка војнике јединице назвао „неустрашивим и храбрим борцима, који су пркосили смрти и храбро подносили оскудицу, достојно се борили против Црвене армије у најтежим условима“. Лист наводи да се шпанска дивизија посебно истакла 1943. године током борби код Волхова, када су њене јединице учествовале у „опсади Лењинграда“.
Опсада Лењинграда почела је 8. септембра 1941. и трајала је скоро 900 дана. „Путем живота“, који је водио преко залеђеног језера Ладога, достављана је храна. Током година опсаде, према различитим изворима, умрло је између 400.000 и 1.500.000 људи.