„На састанку су стране размотриле питања стратешке стабилности и регионалне безбедности, укључујући оне који се односе на противракетну одбрану, Споразум о смањењу стратешког наоружања и Споразум о ликвидацији ракета“, наводи се у саопштењу.
Осим тога, начелници су разменили оцене о развоју ситуације у Сирији. Истакнута је важност наставка заједничког рада на питањима спречавања инцидената.
„Састанак је био конструктиван“, додаје се у саопштењу.
Касније је Пентагон потврдио да су Герасимов и Данфорд разговарали о спречавању сукоба у Сирији и повећању нивоа координације руске и америчке војске за стратешку стабилност.
„Двојица начелника разговарала су о акцијама коалиције и руске војске у области спречавања сукоба током операција у Сирији, разменила мишљења о стању америчко-руских војних односа и текућој ситуацији у области међународне безбедности у Европи и другим кључним темама. Осим тога, они су разговарали и о напорима за побољшање оперативне безбедности и стратешке стабилности током операција америчких и руских оружаних снага“, истиче се у саопштењу Пентагона.
Осим тога, обојица су „препознала важност одржавања редовног дијалога како би се избегли било какви погрешни прорачуни“. Овај дијалог „доприноси транспарентности у зонама деконфликта, у чијој непосредној близини наше оружане снаге оперишу“.
Амерички председник Доналд Трамп саопштио је раније да Вашингтон 2. фебруара почиње процедуру за повлачење из Споразума о ликвидацији ракета. Амерички државни секретар Мајк Помпео изјавио је да ће споразум бити раскинут „ако се Русија не врати на потпуно и проверљиво поштовање Споразума у року од шест месеци“.
Председник Русије Владимир Путин изјавио је 2. фебруара да ће Русија реципрочно одговорити на одлуку САД о повлачењу из Споразума и такође обуставити учешће у Споразуму. Шеф државе истакао је да Русија није дужна и неће се увлачити у за Москву скупу трку у наоружању. При томе је Путин додао да сви предлози Русије о разоружању „остају на столу, а врата отворена“, али захтева да се никакви преговори о овом питању унапред не иницирају.