Срби са Косова и Метохије су навикли да скраћеницу UÇK (ОВК) схвате као упозорење да њихове албанске комшије обележавају територију и шаљу им поруку да би им можда било боље да оду.
То се десило и пре два дана, када је на Косову и Метохији овај знак освануо на вратима једног Србина и на табли српске општине. У међувремену, скраћеница која је симбол за такозвану Ослободилачку војску Косова или на албанском Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK) осванула је и на амбасади Србије у Бечу.
Истовремено, у Црној Гори, током прославе победе албанских странака на изборима у општини Тузи, осим албанских застава скандирало се и УЧК, УЧК…
Баш данас и у Приштини одјекују ови повици. У касарни „Адем Јашари“ обележава се 21 година од оснивања ОВК. Ту су раме уз раме за припадницима ове паравојске, чијим припадницима се данас суди пред Судом за злочине над Србима и другим неалбанцима, величали и аплаудирали њиховим успесима и Тачи и Харадинај.
Да ли је скраћеница УЧК постала синоним за слободу и уједињења за све Албанце, а не само за оне са Косова?
Небојша Човић, бивши шеф Координационог центра за Косово и Метохију, каже да не би требало да будемо изненађени, јер март је месец у којем ће Албанци стално провоцирати. Како наводи, њима треба потпуно понижење Србије у сусрет годишњици бомбардовања. Када је реч о ОВК, Албанци ће се увек солидарисати.
„Увек ће се Албанци хомогенизовати када је ОВК у питању. Такође, то је и део пропаганде и маркетинга којим желе да прикажу ту ’војску‘ као некакву оружану формацију која се борила за слободу народа, правду“… А у ствари, то је криминална структура која је састављена од бандита и проверених криминалаца са међународним потерницама“, отворен је Човић.
Провокације које су се десиле у Бечу, по речима нашег саговорника, говоре да присталица ОВК има пуно и у Аустрији. Пропратне појаве као што су поруке у Тузима су поруке црногорској власти — шта Албанци заиста желе. О Македонији и да не говоримо…
„Дакле, то је концепт прављења ’велике Албаније‘, то јест, ширење државе Албаније на све просторе где они живе у региону. То је комплексан пројекат који ће пробати да приведу крају у овој, назовимо је, ’јубиларној‘ години од бомбардовања СРЈ“, каже наш саговорник.
Душан Челић, професор међународног права, додаје да је терористичка ОВК, без обзира што у свом називу има географску одредницу Косово, од самог настанка свеалбанска терористичка организација.
„Она је у својим редовима имала и Албанце са југа Србије, Црне Горе, Македоније… А разуме се да је главна логистика била, наравно, у Албанији. Према томе, без обзира што у свом називу има географску одредницу Косово, она јесте свеалбанска, а може се рећи и паналбанска, јер је у свом саставу имала и такозвану Атлантску бригаду, коју су чинили Албанци из дијаспоре. После 1999. године ОВК се трансформисала у различите политичке албанске странке, а које су заправо само деривати ове паравојске. Оне су само наставак ’рата‘ политичким средствима“, уверен је др Челић.
Он подсећа да не треба заборавити да је ОВК била за време рата против СРЈ НАТО пешадија, као и да су они сада виђени и као војни партнери НАТО-а.
„Отуда се ОВК, на известан начин, у албанском политичком корпусу доживљава и као војна и као политичка највиша организација. Оно што ме додатно брине, јесте то да се клицањем терористичкој организацији шаље забрињавајућа порука — да се жели свеалбанско јединство милом или силом. Пре ће бити силом, јер када кличете војној терористичкој организацији, онда сигурно не мислите на нешто друго, сем на силу“, објашњава др Челић.
По његовим речима, због изостанка реакције Запада стиче се утисак да је могуће да се тај део међународне заједнице приклонио стварању „велике Албаније“, али и да се на овај начин шаље порука нама да се замрзнути конфликт неће дозволити, али да зато лако може да се деси да се „одмрзне“ статус ОВК која никада није ни демилитаризована. Подсећања ради, ОВК је кад је основана била на листи терористичких организација у Стејт департменту.