„Ситуација у Венецуели и даље представља ванредну претњу националној безбедности и спољној политици Сједињених Америчких Држава. Из тог разлога, сматрам да је неопходно да се продужи… ванредно стање у вези са ситуацијом у Венецуели", наводи се у меморандуму који је потписао Трамп.
Овим документом продужава се дејство указа о увођењу санкција Венецуели, који је донео председник САД Барак Обама 8. марта 2015. године. Према постојећој процедури, амерички председник сваке године потписује документ о продужетку санкција.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава". Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног председника подржавају Русија, Кина и низ других земаља.
Венецуеланска опозиција је 23. фебруара покушала да достави у ту земљу хуманитарну помоћ уз подршку САД, али је Мадуро категорички одбио ту помоћ сматрајући је провокацијом, односно покрићем за агресију против његове земље. У светлу кризе Мадуро је раскинуо дипломатске односе са САД и Колумбијом.