Како Спутњик дознаје, пранкери су први пут ступили у контакт са Абрамсовом канцеларијом средином фебруара, када су тражили телефонски разговор на тему швајцарско-америчке сарадње у финансијској сфери, као и о ситуацији у Венецуели.
Разговор је одржан 19. фебруара. Кузњецов и Стољаров саопштили су Абрамсу да швајцарска страна не види никакво кршење закона у томе што особе из блиског окружења председника Венецуеле Николаса Мадура имају отворене приватне рачуне у швајцарским банкама, као ни венецуеланске компаније, као што је нафтна корпорација ПВДСА.
Према речима пранкера, специјални изасланик САД је, као одговор на то, изјавио да Вашингтон инсистира на потпуном блокирању тих рачуна. Међутим, није пружио никакве доказе како би их уверио да су рачуни незаконити.
Штавише, Абрамс је истакао да ако Швајцарска не замрзне рачуне након званичног доласка на власт Хуана Гваида и „Мадуров новац нестане из те земље“, САД могу поднети тужбу против Берна.
Пранкери су под притиском Абрамса изјавили да су спремни да замрзну рачуне ако САД пошаљу неопходну документацију. Такође су затражили од специјалног представника да помогне при ступању у контакт са самопроглашеним председником Венецуеле Хуаном Гваидом, што је Абрамс обећао да ће учинити.
Након тог разговора, Абрамс је послао „Мауреру“ амерички санкциони списак, на коме се налазило више од сто грађана Венецуеле, укључујући и оне из владе Николаса Мадура.
Затим је неки „амбасадор нове владе Венецуеле“ Карлос Векио контактирао пранкере, који су у име Маурера послали Абрамсу и амбасадору списак венецуеланских званичника чији су рачуни наводно пронађени у швајцарским банкама и након тога одмах блокирани.
Штавише, Кузњецов и Стољаров су дописали на те рачуне „милионске суме“, а званичнике су изабрали са америчког списка.
„Осим тога, наша листа има и други део, где су наводно указана имена страних грађана који су пребацивали велике суме новца на рачуне санкционисаних званичника. На пример, на списку се налазе Ксенија Собчак (водитељка), Дмитриј Биков (бивши адвокат) и Марк Фејгин. Такође, на листи је и банка ’Lexus Vovanial Bank Ltd‘, у којој се наводно чува Мадуров новац у Швајцарској“, рекли су пранкери.
Према њиховим речима, Абрамс је био веома задовољан списком коју му је „Маурер“ доставио, па је контактирао Министарство финансија САД, које је почело да ради над тим документом.
Венецуелански „амбасадор“ Векио је обећао да ће „све чувати у тајности“ и интересовало га је „када ће њихова страна добити контролу над блокираним рачунима“.
Како су изјавили пранкери, Векио је периодично ступао у контакт са њима. Њега је занимало да ли су пронашли Мадурове личне рачуне у Швајцарској.
Као одговор на то, Вован и Лексус су саопштили да су „открили“ фонд Нурлана Бајдилда „Tender First“ (NurlanBaidilda Ltd), где се и налазе личне активе Мадура. Притом, они су признали да због законских појединости не могу блокирати рачуне овог фонда.
Према речима пранкера, они су одлучили да саопште Векију да ће фонд покушати да повуче све активе из Швајцарске, ако се све обелодани, а то ће изазвати сумњу да је реч о прању новца.
Векио се сложио да рашири ове информације, па је чак затражио да му пошаљу скицу изјаве „да не би погрешио“. Након што су му послали текст, „амбасадор“ је контактирао агенцију „Блумберг“ и дао им је интервју на ту тему. Осим тога, он је објавио информацију о фонду Нурлана Бајдилда на свом налогу на Твитеру са 900 хиљада пратиоца. Према речима пранкера, у марту су имали још један телефонски разговор са Абрамсом, током којег је говорио о недавном састанку Савета безбедности УН о Венецуели, као и о томе да ли ће САД интервенисати у тој земљи. Како су пранкери изјавили, на крају разговора Абрамс је јасно ставио до знања да САД не намеравају да шаљу трупе у Венецуелу.