Мере безбедности су огромне. Све је ограђено, полиције и волонтера има на сваком кораку. Постављени су пунктови са детекторима и на улазу се врше ригорозне провере.
У селу је смештено више од три хиљаде спортиста и чланова делегација из целог света.
Краснојарск се скоро шест година спремао за овај догађај. Због Универзијаде нису грађени само нови стадиони, арене, мостови и саобраћајнице у граду, него је и реконструисана и саграђена и нова инфраструктура у студентском граду Сибирског федералног универзитета, која је сада преименована у „универзитетско село“.
„У оквиру припрема за Универзијаду изграђана су три нова интерната у којима су сада смештени спортисти и делегације, а који ће потом остати Универзитету и студентима. Поред тога, овде је изграђена и нова мала дворана за лаку атлетику. Сад се ту привремено налази главни ресторан у ’селу‘, а после Универзијаде ће се он претворити у велики спортски објекат у коме ће моћи да се организују такмичења у лакој атлетици и различите врсте спортских такмичења. И трећи објекат који је изграђен је медицински центар, или како се другачије зове, поликлиника ’универзитетског села‘. Она је опремљена по најсавременијим стандардима и на првом месту ће радити као здравствена установа за студенте и запослене на Универзитету“, рекао је за Спутњик Денис Бранчуков, заменик генералног директора Дирекције „Универзијаде 2019“.
Краснојарск је студентски град, у коме, према различитим проценама, студира и до 100 хиљада студената. Сибирски федерални универзитет је највећи универзитет у источном делу Русије и у оквиру њега ради више факултета.
„Ми се трудимо да позивамо најугледније предаваче да би студентима било интересантно да се овде школују. И захваљујући Универзијади, ми додатно стварамо стимуланс за развој студентског покрета и Универзитета“, додао је Бранчуков.
Он наводи да је у оквиру „универзитетског села“ изграђен и стадион за фудбал, рагби и друге сличне спортове.
„Све то после Универзијаде остаје Универзитету, и наравно драстично побољшава његову инфраструктуру, па самим тим чини ту установу привлачном за студенте из других региона, можда чак и из других држава. Ми већ сада видимо да је он прилично популаран и надам се да ће та инфраструктура која се појавила захваљујући Универзијади, помоћи у даљем развоју Универзитета“, рекао је Бранчуков.
Док траје Универзијада, студенти су се иселили из својих соба и уступили су их гостима из иностранства и других региона Русије.
У „селу“ се вијоре заставе земаља-учесница. Млади спортисти на располагању имају огромну спортску салу, своју пошту, супермаркет, продавницу сувенира, чак и салон лепоте. У оквиру села ради чак и Центар религије, где је представљено седам конфесија.
Учесници Универзијаде имају и своје тргове, паркове, улице. Ту се одржавају концерти и други догађаји.
За спортисте и госте „универзитетског села“ отворена је и интерактивна етно зона, где се могу упознати са културом народа Сибира. На њеној територији су постављене јурте, као и ношња северних народа, која се може чак и испробати. Ко жели, има прилику и да научи да прави сувенире од крзна или да се бави обрадом дрвета.
Током дана, у етно зони ради и контактни Зоолошки врт, чије су главне „звезде“ северни јелени, односно, ирваси и сибирски пси — лајке.
У улози водича у етно зони је лик из руских бајки — Баба Јага (вештица), која их подучава руским пословицама и изрекама и говори о традиционалном начину живота.
У главном „сеоском“ ресторану се служе јела разних националних кухиња, а кувари кажу да су пељмени, односно сибирски равиоли, најпопуларније јело.
„Универзитетско село“ има и свог градоначелника — Максима Орешникова. Он је раније радио у организационом одбору Извршне дирекције Светске зимске универзијаде 2019. у Краснојарску и био је заменик генералног директора Дирекције Универзијаде. Сада му је, каже, најважније да спортисти током Универзијаде осете атмосферу гостопримства и срдачности.