„На првом месту међу опасностима је тероризам, а пре свега опасност од глобалног ширења локалних терористичких организација. Друго место заузимају сајбер-опасности, а на трећем месту су претње које долазе из Русије“, рекао је Метнар.
Према речима чешког министра, претње из Русије своде се на обнову наоружања у руској армији, премештање војске, велики број војних вежби и „догађаје који су повезани с другим земљама социјалистичког блока“.
„Редослед опасности у овом случају није толико важан, јер њихова динамика може веома брзо да се промени“, рекао је Метнар.
Министарство одбране Чешке припрема детаљну анализу опасности у свету, а посао се приводи крају, навео је министар.
„За сада имамо само прелиминарне резултате“, додао је Метнар.
Изјаве о „руској претњи“ често се могу чути из уста западних политичара, најчешће оних из балтичких земаља и Пољске. Према мишљењу шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова, у Алијанси одлично знају да Русија није претња за земље НАТО-а, али им такве изјаве служе као изговор за размештање веће количине војне технике и људства у близини руских граница.
Чешки политичари, притом, немају јединствен став о том питању. У октобру прошле године је премијер те земље Андреј Бабиш изјавио да Русију не сматра претњом и да се нада нормализацији односа двеју држава. Према његовим речима, уместо да води дијалог, Запад се вратио у стање „квазихладног рата“ с Русијом. Председник Чешке Милош Земан је такође у више наврата скретао пажњу на важност сарадње с Кремљом и бесмисленост санкција које су уведене Русији.