„То што се догађало на Косову 1998. и 1999. године био је интерни обрачун ваших легитимних снага безбедности са терористима које је америчка пи-ар компанија из терористичких униформи преоденула у борце за слободу. Иста та агенција претходно се увежбала ратујући за потребе босанске владе против Срба. Та 1999. била је година када је НАТО славио 50 година постојања, а није имао непријатеља ни на видику. Ваша земља је зато бомбардована“, рекао је Макензи за „Новости“.
Упитан да ли је Хашки трибунал оправдао своје постојање, он каже да је ослобађање Насера Орића било срамотно.
„Тај чин је потврдио пристрасност суда и то заувек“, каже канадски генерал.
Упитан како коментарише одустајање Хашког трибунала од неких тачака оптужнице у случају „Маркале“ или „Васо Мискин“, Макензи наводи да је гледао како се са српских положаја гранатира Сарајево.
„То су била гранатирања, а не бомбардовања. Сматрам то за ратни злочин за који Младић сноси одговорност. С друге стране, неке снајперске и пешадијске заседе и бомбашки напади у Сарајеву су крајње сумњиви и непотврђени“, каже Макензи.
Говорећи о Сребреници, каже да се 1995. године догодио ратни злочин, али не и геноцид.
„Претходно су ратни злочин у селима око Сребренице починиле трупе које је водио Насер Орић. Његове јединице су излазиле из енклава које су штитиле снаге УН и чиниле зверства над Србима. То је такође ратни злочин. О геноциду над Бошњацима не може да се говори, јер су снаге босанских Срба уредно евакуисале све цивиле, жене, децу и старце из рејона борбених дејстава“, истиче Макензи.
Каже да је још раније рекао да је агресија НАТО-а била илегална и неоправдана и да је, видевши стање на терену, предложио разграничење Срба и Албанаца на Косову и да нова граница између два народа иде од истока до запада на општој линији кроз Приштину.
Макензи сматра да је Србији место на Западу, као и да, упркос грешкама које су учињене, Србија треба да уђе у НАТО.
„Допринос Србије савезничким победама у прошлости је историјски немерљив“, закључио је Макензи.