Он је, поводом данашње прославе 20. годишњице уласка Чешке у НАТО, означио бомбардовање Југославије 1999. године као грешку, преноси Б 92.
„Могу да вам кажем да то са извесне дистанце сматрам грешком и сматрам да је то био чин извесне ароганције моћи. Тадашњег одлучивања чешке владе се сећам веома нерадо. Чешка је била последња земља која је дала сагласност за бомбардовање. И то и из тог разлога што смо били у НАТО-у три недеље и вероватно не би било потпуно нормално када би као новајлија и као једина земља ставили вето на ту одлуку“, казао је Земан у пригодном интервјуу агенцији ЧТК.
Земан који је зелено светло за бомбардовање СР Југославије дао као премијер тадашње чешке владе подсетио је да је Чешка покушавала да тражи савезнике у НАТО-у за дипломатско решење, али без успеха и да је тек касније Чешку подржала Грчка и предложиле су дипломатску иницијативу.
Милош Земан је 1999. године као премијер чешке мањинске социјалдемократске владе упркос гласним протестима у својој партији одобрио бомбардовање Југославије и дао сагласност за прелетање авиона НАТО-а преко Чешке, али је још тада упозоравао да се бомбардује због хуманитарне катастрофе косовских Албанаца а да би био апсурд када би бомбардовање водило ка отцепљењу Косова од Србије.
„Као што знате, чешка влада је била последња, буквално последња влада која је отворила ваздушни простор за НАТО авионе. Тада смо узалуд тражили савезнике који би нам помогли да се све реши на миран начин“, казао је Земан 2014. године пошто је постао председник Чешке.
Земан је тада подсетио да су га у то време савезници убеђивали да ће бити бомбардовани искључиво војни циљеви у СРЈ.
„То њихово обећање није испуњено. Као што видите, обећањима неких политичара не можете потпуно да верујете“, рекао је тада Земан, а крајем прошле године поново је истакао да је бомбардовање била грешка за коју сада не треба тражити алиби да се оправда.
За разлику од бомбардовања Југославије, председник Земан изјавио је сада агенцији ЧТК да сматра да су савезничка интервенција у Авганистану и савезничка бомбардовања у тој земљи апсолутно исправна.
У Прагу председници земаља Вишеградске групе, обележавајући 20. годишњицу уласка Пољске, Чешке и Мађарске у НАТО и 15. годишњицу уласка Словачке у западни војни савез, учествују данас у међународној конференцији „Наша безбедност се не подразумева“.