„Захтјеви су искључиво политички, нијесмо чули ниједан социјални захтјев који карактерише грађанске протесте. Овдје би грађански карактер протестима требало да дâ околност што формално фронтмени протеста нијесу лидери политичких странака, него људи који су колико до јуче били припадници разних партија. И данас би они требало да буду гаранција да је ријеч о грађанским протестима, иако јако добро знамо да у позадини тих протеста стоје политичке партије, не само логистиком, него и политичким идејама“, каже Ђукановић.
Политичку идеју су, како додаје, артикулисале параполитичке структуре, оне које годинама „креирају идеју насилне промјене власти, а ту су и концерн ’Вијести‘, још један број НВО и медија“.
„Њихов циљ је недемократска смјена власти“, казао је Ђукановић и додао да овог пута имају захтјев да „обездржаве“ државу, да униште институције.
На питање да ли ће, што је био један од захтјева организатора грађанских протеста, поднијети оставку до 16. марта, Ђукановић је казао: „Не вјерујем да ме озбиљно то питате. Наравно да нећу.“
Лидер ДПС-а је нагласио да разумије незадовољство појединих грађана, али и истакао да би требало да воде рачуна о томе да не буду злоупотребљени за различите политичке интересе.
„На овим протестима, као што сте видјели, нијесмо примијетили ниједну црногорску заставу, за разлику од државних застава које можете видјети на протестима и у Србији и у Албанији. Управо због тога што је скуп на протестима заправо конгломерат врло различитих, најчешће политичких интереса“, казао је Ђукановић.
Он је казао да Душко Кнежевић није проблем ни опозиције ни власти, већ да је највећи проблем сâм себи, те да није тачно да је Душко Кнежевић успио да корумпира црногорско друштво.
„Кнежевић је очигледно човјек, према властитом признању, који је починио одређене сумњиве послове и који је свјестан да је под истрагом и вјероватно пред оптужницом. Тражио је помоћ и од мене да не буде процесуиран. Након што је добио логичан одговор да у Црној Гори данас не постоји тај политички ауторитет који ће суду или тужиоцима наредити шта и како да раде, он је одлучио да побјегне из Црне Горе и да свој случај пребаци са правног на политички терен“, рекао је Ђукановић, додајући да је Интерпол прихватио потјерницу из Црне Горе.
„Он данас има исти интерес који има и ДФ, а то је да изгори архива специјалног тужиоца, дакле, револуцију“ оцијенио је Ђукановић, додајући да Кнежевић има мисију и да облати цијелу Црну Гору.
Ђукановић сматра да је специјални тужилац Миливоје Катнић несумњиво у праву када каже да су протести повезани са тим што се приближава пресуда оптуженима у случају за покушај тероризма на дан избора 2016. године.
„Међу учесницима протеста имате читав конгломерат политичких интереса, а један од важнијих је и тај интерес ДФ-а, који желе да побјегну од одговорности. Очигледан је страх код једног дијела опозиције и ја мислим да се они сада уздају у револуцију. Ко се узда у то, танки су му аргументи. Ми смо данас у финалу једног регуларног судског поступка. Не радујем се ничијој кривичној одговорности, али ако неко себи дâ за право да зарад свог интереса угрожава грађанску сигурност, с тим не може бити интереса“, поручио је Ђукановић.
Ђукановић је прокоментарисао и недавне изборе у Тузима, када су се могле видјети заставе Албаније и ОВК.
„Очигледно је да су данас у моди не само у Црној Гори националне идеје. То није карактеристика само Црне Горе, већ и шире. Дошао је, условно речено, тренутак када су Тузи добиле Општину и када су националне партије осјетиле шансу да преузму одговорност за управљање општином Тузи. То је легитимно. Имали смо регуларан процес и ја честитам побједничкој коалицији и вјерујем да ће то ићи у прилог црногорској мултиетничкој стабилности“, рекао је Ђукановић.
Он је казао да је ДПС дао саопштење да славље у Тузима није примјерено и да то не треба радити, те да је то јасна политичка порука на којој треба стати. Додао је и да има добре односе са људима који воде Албанију и Косово.