Пораст учесталости америчких ваздушних напада у последња четири месеца 2018. године довео је до новог рекорда у броју убијених особа у последње три године. За ове особе се претпоставља да се у терористи групе Шабаб. Према подацима америчког Министарства одбране, прошле године у нападима је погинуло 326 особа у 47 извршених налета.
Број напада који је до сада извршен од почетка 2019. године, тежи да потуче рекорд постигнут 2018. године. Током јануара и фебруара, команда америчког ратног ваздухопловства је пријавила 24 налета. Током ових ваздушних напада погинуло је 225 особа. Двоцифрен број жртава постаје свакодневица, укључујући и неколико крвавих дана током друге половине фебруара, током којих је погинуло 35, па 20 и потом 26 особа у три одвојена напада.
Иако Вашингтон тврди да прецизним нападима гађа искључиво терористе, сами милитанти пријављују велики број цивилних жртава после сваког налета америчких летелица. Иако се не зна тачан број цивила који су погинули након америчких бомбардовања, Уједињене нације, као и велики број невладиних организација чији су активисти присутни у региону, тврде да су ваздушни напади погоршали ефекте хуманитарне кризе изазване сушом.
Британи Браун, која је била задужена за Сомалију у оквиру америчког Савета националне безбедности — не само у Трамповој администрацији, већ и у време Обаме — за америчке медије је изјавила да је рат у Сомалији стављен на режим „аутопилота“. Браунова, која сада ради у невладиној хуманитарној организацији Интернешенел крајсис груп (International Crisis Group) додала је да САД све дубље тону у овај конфликт, и истакла чињеницу да није претходила јавна дебата. Бивша америчка политичарка, сада шефица персонала хуманитарне организације, упозорава да се у Сомалији води велики рат.
Сомалија, земља која се налази на стратешки важном Афричком рогу, била је суочена са грађанским ратом и сушама, што је све довело до јачања исламистичких организација током последњих неколико година.
Виши научни сарадник Центра арапских и исламских студија Института оријенталистике у оквиру Руске академије наука Борис Долгов за Спутњик објашњава да је Сомалија практично држава у расулу. Руски стручњак истиче да руководство земље, које признаје међународна заједница, практично контролише само престоницу и приградска насеља. Већи део територије земље контролишу различити кланови и племена, као и радикални исламисти. Припадници групе Шабаб су ’млади борци за свети рат‘“, објашњава наш саговорник.
„Група Шабаб води рат против владе. Они најчешће организују терористичке нападе, углавном у престоници Могадишу, али и у предграђима, а циљ су им како цивили, тако и војна лица, припадници званичних оружаних снага. Терористичка активност се интензивира, због чега је у Сомалији присутна и група међународних снага које се такође боре против исламиста групе Шабаб. Групу међународних снага координира Афрички савез, а у састав антитерористичке групе улазе и војне јединице из Етиопије. Група исламиста Шабаб је чак због тога и објавила џихад против Етиопије, која је махом хришћанска земља, док је Сомалија већински муслиманска“, истиче Долгов.
Шабаб је формално објавио савез са Ал Каидом 2012. године. Али и много пре тога ова терористичка група се борила против прозападне владе у Могадишу, покушавајући да наметне радикални ислам у читавој Сомалији. У покушају да одбране крхку владу, САД су се у највећој мери ослањале на локалне снаге, укључујући око 20.000 мировњака из Уганде, Кеније, Етиопије и још неких источноафричких нација.
Познаваоци прилика процењују да Шабаб броји од 5.000 до 7.000 терориста, али овај број варира. Званичници Стејт департмента процењују, према тврдњама дезертера из редова милитаната, да у редовима терористичке групе Шабаб има бар 500 најрадикалнијих припадника.
Такође, на терену, у Сомалији је ангажовано око 500 америчких трупа. Највећи део је распоређен у бројне мање групе широм земље. Њихова мисија укључује саветодавне активности и обуку сомалијске војске. Али без обзира на интензивирање америчких ваздушних напада и присуство америчких саветника у Сомалији, засад ове мере нису ефикасне у борби против терориста групе Шабаб, а њихово присуство је мотивисано другим околностима, истиче наш саговорник.
„Америчке трупе и војни саветници су ангажовани у Сомалији, у борби против исламистичких група. Али Американци су на територији Сомалије присутни најпре у вези са чињеницом да је Сомалија, стратешки гледано, веома важна афричка територија. Такође, уз државе које су у окружењу, Сомалија је богата природним ресурсима, па је експанзија америчког утицаја у доброј мери тиме мотивисана“, објашњава руски стручњак.
Интензивирање бомбардовања, сматра део америчких аналитичара, подрива намере Трампове администрације да се супротстави „опасностима које вребају од стране Кине и Русије“. Међутим, они који заговарају повећавање броја ваздушних удара сматрају да је та мера оправдана. Наводно, после сваког бомбардовања, америчке трупе претраже терен и сакупе мобилне телефоне, таблете и лаптопе милитаната и на тај начин генеришу информације о терористима.