Забрањује за полетање на аеродроме у Србији и слетање на њих, као и за прелети у ваздушном простору Србије.
Забрана је уследила јер је Србија, као и друге европске земље, поступила у складу са безбедносном директивом Европске агенције за безбедност ваздушног саобраћаја — ЕАСА, после пада „Боинговог“ авиона модела „Боинг 737-8“ у Етиопији, када је погинуло 157 путника и чланова посаде.
У регистру ваздухоплова у Србији није уписан модел 737-8 МАКС и 737-9 МАКС „Боинговог“ авиона, навео је Директорат цивлног ваздухопловства Србије.
Да подсетимо, Европска агенција за безбедност ваздушног саобраћаја (ЕАСА) издала је директиву да се приземље сви модели авиона „Боинг 737-8 МАКС“ и „Боинг 737-9 МАКС“ .
Ова одлука је последица две недавне смртоносне несреће. Забрана летова тих модела односи се на цео ваздушни простор Европске уније. У Етиопији се у недељу срушио „Боинг 737-8 МАКС“ компаније „Етиопијан ерлајнс“, убрзо по полетању из Адис Абебе за Најроби. Погинуло је свих 157 путника и чланова посаде.
Пет месеци раније, такође неколико минута после полетања, у паду истог модела авиона индонежанске компаније „Лајон ер“ погинуло је 189 људи. ЕАСА је у хитној директиви навела да се у почетној фази најновије истраге не може искључити могућност да су „слични узроци можда допринели“ паду оба авиона. Агенција је додала да компаније могу да изведу један некомерцијални лет тих модела како би вратиле летелице на локацију где оне могу да буду проверене.
Пре објављивања директиве ЕАСА, бројне компаније приземљиле су своје флоте „Боинг 737-8 МАКС“, а неке земље, међу којима су Велика Британија, Немачка и Француска, затвориле су свој ваздушни простор за тај модел.