„Ради повећања ефикасности коришћења руског сегмента предложен је принцип формирања дугорочног програма наменских послова, односно реструктурирања експеримената на три области: научну, техничку и наменску, укључујући војну и комерцијалну“, наведено је у документима.
Приликом формирања програма биће пописани сви досадашњи експерименти, односно утврђена њихова актуелност, значај и могућност реализације до 2024. године.
У јуну прошле године генерални директор „Роскосмоса“ Дмитриј Рогозин је рекао да ће Русија одустати од експеримената на Међународној свемирској станици који више нису актуелни.
Космонаут Максим Сурајев је 2016. године рекао да руска посада Међународне свемирске станице помаже Оружаним снагама Русије да прате све војне сукобе и природне катастрофе. Он је, на пример, имао задатак да прати сукоб у Украјини 2014. године.
Руководилац лета руског сегмента Међународне свемирске станице Владимир Соловјов је 2015. године навео да су руски космонаути снимали „жаришта“, односно Донбас и Сирију. Према његовим речима, и чланови посада других земаља се баве истим послом.