За те сврхе Пентагон је прошле године издвојио 84 милиона долара, док ове године за развој вештачке интелигенције тражи 414 милиона долара, што према писању „Фокс њуза“ доста говори о напорима Пентагона да учини америчко оружје „паметнијим“.
Сматра се и да ће модернизовани системи вештачке интелигенције помоћи да се предвиде кварови на опреми, затим које делове војних хеликоптера и аутомобила је потребно заменити, а такође ће помоћи да се доведе у ред документација о техничком одржавању.
Поред тога, вештачка интелигенција ће се користити у системима сајбер безбедности, као и за програмирање беспилотних летелица, које би научили да распознају цивиле приликом ваздушних удара, а може се користити и за обављање операција пружања хуманитарне помоћи за време великих пожара и урагана.
„Фокс њуз“ наводи и да је прошлог месеца Пентагон представио своју стратегију за коришћење вештачке интелигенције.
Подсетимо, председник САД Доналд Трамп је 11. фебруара потписао указ према којем је за федералне извршне власти приоритет истраживање и увођење вештачке интелигенције. Он је том приликом изјавио да је континуирано лидерство САД у области вештачке интелигенције од великог значаја како би се заштитили економски интереси и национална безбедност САД.
Тада се огласио и Мајкл Браун, директор Одељења Пентагона за иновације у одбрани, рекавши да су Кина и Русија већ откриле невероватан војни и економски потенцијал вештачке интелигенције и великодушно финансирају тај правац са циљем да постану лидери у тој области.
„Један од адута кинеских власти је и принцип мешања цивила и војника у оквиру којег се све иновације у оквиру комерцијалног развоја вештачке интелигенције одмах предају кинеској војсци“, рекао је Браун.
Међутим, проблем са којим се Пентагон суочава је што одређене ИТ компаније из Силицијумске долине неће да сарађују са њим, јер не желе да се њихови алгоритми користе за стварање било каквих „робота-убица“.