У петак је у пуцњави у две џамије у Крајстчерчу погинуло 49 људи, а 48 рањено. Премијерка Новог Зеланда Џасинда Ардерн окарактерисала је догађај као терористички напад. Троје људи је ухапшено због сумње да су умешани у напад, међу њима је аустралијски држављанин. Против једног од нападача подигнута је оптужница за убиство.
Медији наводе да је ово најмасовније убиство у тој земљи од 1943. године, када је током побуне у затвору за ратне заробљенике у граду Фезерстоун убијено 48 јапанских војника и један Новозеланђанин.
Према Фененковим речима, Нови Зеланд и Аустралија „нису тако тихе земље, како се то чини из Москве“.
„У свом региону су Аустралија и Нови Зеланд, заправо, веома активне државе. Подсетићу да тамо постоји веома моћан сукоб, јер у региону Океаније има доста муслиманских држава. Једна од њих је, на пример, Индонезија, традиционални геополитички супарник Аустралије и Новог Зеланда. То што се догодило нипошто није случајност. У тим земљама је, такође, веома јак англосаксонски национализам“, рекао је Фененко.
Политиколог је нагласио да и у Аустралији, и на Новом Зеланду постоје веома утицајне англосаксонске елите, које се залажу за истискивање муслимана из тих држава.
„А ту није реч о муслиманима с Блиског истока којих тамо нема, него управо о муслиманима из најближих држава у Океанији. Заоштравају се противречности међу муслиманима и немуслиманима, при чему се то у великој мери догађа вештачки“, додао је експерт.
Према његовим речима, напетост између традиционалног англосаксонског конзерватизма у светлу растуће нетрпељивости према муслиманском свету сазрева на Новом Зеланду и у Аустралији одавно, најмање током последњих 15 година.
Фененко сматра да такве трагедије у будућности могу да се догоде у било којој западној земљи, ако се има у виду „колики се степен мржње према муслиманима тамо развејава током последњих 30 година“.
Он је подсетио на изјаву Џорџа Буша Млађег, који је 2001. године рекао да „није сваки муслиман терориста, али да је сваки терориста – муслиман“.
„После таквог појачавања напетости, мислим да није чудно што се догађају овакви случајеви“, закључио је експерт.