„Подстицање на насиље и уништавање јавних добара су противзаконити. Посланици који су се одрекли мандата и обавеза према албанском народу треба да омогуће онима који то желе да наставе да раде свој посао“, наводи се у саопштењу Амбасаде САД у Тирани.
Лидер опозиције Љуљзим Баша одбио је да коментарише критике Амбасаде САД, наводећи да не очекује да дипломате стану на страну било које стране, већ да подрже демократске вредности.
„Слободни и фер избори, организовани криминал, борба против корупције и трговине дрогом… Све је то већ наведено у извештају Стејт департмента о Албанији“, рекао је Баша.
Истовремено, премијер Еди Рама је у Берату окупио велики број присталица, што су албански медији назвали „контрамитингом“ уочи великог скупа опозиције у Тирани.
„Виђали смо и раније позиве да се власт смени силом и памтимо колико је то глупо“, рекао је Рама у Берату, наводећи да Влада има стабилну већину, те да опозициони протести одвраћају туристе и инвеститоре.
„Не водимо борбу против опозиције, већ против болне прошлости и сиромаштва“, рекао је албански премијер.
Рама, чија је политичка позиција унеколико уздрмана сталним протестима, нема намеру да одступи пошто опозиција, која је у међувремену напустила Парламент, контролише свега 44 од 140 места у Скупштини Албаније.
Опозиција је за суботу најавила „политички ураган“, а Рами је поручила да може да га избегне само уколико поднесе оставку најмање сат времена пре почетка протеста.
Као и претходних седмица, албанска полиција ће у центар Тиране послати више од 1.000 полицајаца како би спречила насиље.
Ситуација у Албанији, после серије протеста опозиције, прилично је крхка, а присталице социјалиста Едија Раме оптужују демократе да покушавају да изазову хаос у држави, попут оног из 1997. године, када је 2.000 људи убијено у анархији, која је уследила после пропасти пирамидалних штедионица.
Том приликом, из арсенала албанске војске украдено је око 700.000 комада оружја, милијарду и по метака, три и по милиона ручних граната и милион нагазних мина.