Али да ли ће те револуционарне промене повећати ниво зрачења коме смо изложени и имамо ли разлога за страх.
Професор Универзитета „Унион — Никола Тесла“ Петар Кочовић у разговору за Спутњик истиче да је највећа новина револуционарна брзина.
„Али питање је да ли нам та брзина уопште треба. Некима да, некима не. Велика употреба биће у домену преноса видео-сигнала. Код 5Г мреже неће долазити до тзв. замрзавања слике, појављивања квадратића. Велика примена биће и у области интернета и за контролу и управљање возилима са аутоматским навођењем (возила без возача). Са 5Г мрежом са поменутом брзином моћи ће врло прецизно, у делићу метра, да се изврши одређена акција.“
Кочовић објашњава да све мреже које су у досадашњој примени потпадају под део електромагнетног спектра који се зове радио-спектар.
„5Г ће бити прва мрежа у микроталасном опсегу. Овај систем ће у облику мрежа бити инсталиран буквално на сваки део одређене територије и због тога се сада води полемика и битка, због неких медицинских анализа, па ће у почетку 5Г спектар бити ограничен. Али да би се видели поуздани здравствени ефекти потребно је да прође око двадесет година, да би се утврдила повезаност обољевања од тешких болести и микроталасног зрачења. Засад је Светска телефонска унија наредила да се изврше додатна испитивања и померила је почетак инсталације мреже на март 2020. године.“
Кочовић прецизира да је тренутно око нас мрежа од 2Г до 4Г, као и да су неки фреквенцијски спектри додељени војсци и полицији.
„Највећу количину електромагнетног зрачења ми производимо, али доста тога нам стиже и из космоса. Многи случајеви се повезују са последицама повећаног електромагнетног зрачења. Као на пример, угинуће птица приликом тестирања нове мреже, масовно насукавање китова… У неким деловима Мексика се због електромагнетног зрачења оператера од 1Г до 4Г десило да су пчеле практично напустиле ту територију и промениле станиште. А ми знамо да без пчела нема живота“, каже Кочовић и истиче да је у међувремену више од сто научника из различитих држава захтевало одлагање увођења 5Г мреже.
Говорећи о досадашњим нивоима зрачења, представник Републичке агенција за електронске комуникације и поштанске услуге (Рател) Зоран Бранковић наглашава да је ова институција већ урадила пројекат праћења електромагнетног зрачења на територији Србије.
„’Рател‘ је поставио мрежу сензора на локацијама које су осетљиве у смислу популације која се налази у близини (вртићи, школе, болнице и сл.), на којима континуирано прати нивое електромагнетног поља. Досадашња мерења показују да ти нивои нису ни приближно алармантни, односно не приближавају се дозвољеној јачини магнетног поља. У Србији су иначе много оштрији критеријуми и дозвољене вредности су четири пута ниже него у земљама Европе.“
Бранковић објашњава да електромагнетно зрачење спада у нејонизујуће зрачење и да нема карактеристике гама-зрака, односно да не мења структуру атома.
„Ефекат нејонизујућег зрачења се огледа у засад доказаном термичком ефекту. И веома је битно да нагласимо да зрачење из антена базних станица не може да се пореди са зрачењем које може да произведе мобилни телефон у близини мозга. Тај ефекат је много озбиљнији због близине извора зрачења.“
Бранковић каже да су „Рател“ и надлежно Министарство трговине и телекомуникација у процесу доношења и усвајања новог плана намене коришћења радио-фреквенцијског спектра где су планирани и опсези за 5Г.
„Следећи услов је продаја спектра, а за то је неопходно да постоји интересовање мобилних оператора. Продаја спектра може да уследи већ следеће године јер 2020. година и за Србију, као и за околне земље, представља циљ имплементације 5Г мреже.
Наш саговорник закључује да после увођења нове мреже са свим елементима њене примене свет врло брзо неће личити на овај који данас познајемо. Све ће бити контролисано, а на земаљској кугли неће бити оазе где неће бити неког сигнала мобилне телефоније.