„Предузимаћемо све неопходне реципрочне и симетричне мере како бисмо осигурали равнотежу у области Споразума о ликвидацији ракета. Али истовремено не планирамо да распоређујемо ракете, укључујући и у европском делу земље, све док се у Европи не појаве одговарајућа америчка средства“, рекао је Грушко у интервјуу за часопис „Међународни послови“.
„Уколико превладају безбедносни интереси и Европљани заиста не буду желели да се континент претвори у платформу за размештање америчких снага и потпуну војнополитичку и геополитичку подређеност Сједињеним Америчким Државама, онда би требало да се одупру тим плановима (за размештање америчких ракета у Европи) ако се оне заиста појаве“, истакао је руски дипломата.
Амерички председник Доналд Трамп раније је саопштио да Вашингтон 2. фебруара почиње процедуру за повлачење из Споразума о ликвидацији ракета. Амерички државни секретар Мајк Помпео изјавио је тим поводом да ће споразум бити раскинут ако се Русија у року од шест месеци не врати на потпуно и проверљиво поштовање Споразума.
Русија је више пута изјављивала да строго поштује своје обавезе према Споразуму. Министар Лавров рекао је да су америчке оптужбе да Русија крши Споразум неосноване и да је ракета 9М729, која је изазива сумње у Вашингтону, тестирана на домет допуштен Споразумом.
Председник Русије Владимир Путин је 2. фебруара изјавио да ће Русија реципрочно одговорити на одлуку САД о повлачењу из Споразума и такође обуставити учешће у Споразуму. Он је рекао и да Москва неће допустити да буде увучена у скупу трку у наоружању. При томе је Путин додао да сви предлози Русије о разоружању „остају на столу, а врата отворена“, али и наредио да руски званичници не иницирају никакве преговоре о том питању. Руски лидер је 4. марта потписао указ по коме Русија прекида испуњавање Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета.