У позиву се прецизира да су само у 2018. години у Министарству за људска и мањинска права и Фонду за заштиту и остваривање мањинских права, из државних фондова српским организацијама ускратили више од пола милиона евра наменских средстава за очување посебности српског народа у Црној Гори, која су већ скоро 10 година у континуитету опредељивана организацијама и појединцима који су се бавили очувањем српског идентитета.
„Кажњавајући српске организације због легитимног и Уставом гарантованог права на обележавање националних празника — Дана уједињења Црне Горе и Србије и обележавања велике Подгоричке скупштине српског народа 1918. године, као и покретања Иницијативе за поништење одлуке о признавању лажне државе Косово, по сваку цену желе да произведу гашење српских медија — Српске телевизије, Српског радија, часописа ’Српске новине‘, Српских електронских новина и Књижевне задруге Српског националног савета, како би спречили афирмацију својих непочинстава када је у питању српски народ и Србија, која има значајан проценат своји сународника у Црној Гори“, наводи се у саопштењу.
Како се оцењује, овакав вид дискриминације Влада Црне Горе остварила је „потпуно смишљено преко својих експонената у наведеним државним институцијама“.
„Министарство за људска и мањинска права, које у потпуности контролишу албанске партије као коалициони партнери актуелне власти, одбило је све српске — ћириличне пројекте у 2018. години, а Фонд за заштиту и остваривање мањинских права, који контролишу Бошњачка странка и муслимани, такође партнери актуелне власти, фалсификујући формално-праве критеријуме, одбацио је све српске пројекте везане за очување српских медија који су годинама били најбоље оцењивани и најзначајнији пројекти Фонда“, додаје Српски национални савет.
Како се указује, огроман део средстава, који је по свим критеријумима требало да припадне српским организацијама, међу собом су поделили појединци и организације Бошњака, муслимана и Албанаца, пренео је Танјуг.
„Значајан део средстава који је требало да припадне српским организацијама и појединцима враћен је 31. децембра 2018. године у буџет Црне Горе, како би сада председник Владе тим средствима, отетим од српског народа, чашћавао власти својих партнера — Бошњака, Албанаца и муслимана, по локалним управама. Из наведених разлога, српски народ у Црној Гори очекује конкретно реаговање званичних институција Републике Србије“, истиче се у саопштењу.