Далај Лама тврди да се након његове смрти може очекивати неки покушај Пекинга да наметне наследника тибетанским будистима. Кина, која је преузела контролу над Тибетом 1950. године, сматра садашњег Далај Ламу, 83-годишњег добитника Нобелове награде за мир, за опасног сепаратисту.
„У будућности, у случају да видите двојицу Далај Лама, једног који је одавде из слободне земље, и једног ког су изабрали Кинези, онда нико неће поштовати оног ког је изабрала Кина. То је додатни проблем за Кинезе!“, рекао је Далај Лама смејући се.
Кина је саопштила да њени лидери имају право да одобре следећег Далај Ламу, поштујући наслеђе из доба Кинеског царства.
Тибетанци су јуче обележили годишњицу бекства 14. Далај Ламе из тибетанске престонице Ласе. Он је 1959. године пребегао у Индију након неуспелог устанка против кинеских власти и од тада се налази у граду Дарамсали на северу Индије, пише Ројтерс.
Према тибетанској традицији, душа старог будистичког монаха се реинкарнира у тело детета након његове смрти. Рођен 1935. године, садашњи Далај Лама је препознат као реинкарнација свог претходника када је имао две године, пренео је Танјуг.
Многи од више од шест милиона Тибетанаца у Кини и даље поштују Далај Ламу, упркос владиним забранама његових слика или било којег јавног израза поштовања.