Примаков је рекао и да НАТО мора да одговара за многе поступке, између осталог и за бомбардовање Југославије 1999. године.
„Ту су и Либија и други агресивни напади које је НАТО покренуо. Уверен сам да је законито питање репарације и компензације. НАТО и чланице које су учествовале морају да исплате репарације за војне операције. Људи су остали без домова, без посла, уништени су мостови, нафтна складишта…“, рекао је Примаков у Београду.
Он је поновио оцену да је број жртава у време НАТО бомбардовања био већи него број жртава у косовском конфликту.
„Много је бомби било бачено на Југославију. Око два килограма гвожђа на сваког становника Југославије. ’Хуманитарна акција‘ се претворила у хуманитарну катастрофу“, казао је Примаков.
Примаков се осврнуо и на актуелну ситуацију у вези са таксом коју је Приштина увела на производе из централне Србије, наводећи да је то довело до хуманитарне катастрофе, будући да болнице у српским енклавама немају лекове, анестетике, да грађани немају храну…
Оценио је да је то одраз политике коју Приштина води у односу на српску мањину.
То је, како каже, покушај да се српска мањина очисти или да се примора на лојалност властима у Приштини.
Наводећи да је он члан једне хуманитарне организације која помаже грађанима на КиМ откако су уведене таксе, упитао је где су сада оне хуманитарне организације „које су иначе забринуте“ — попут Међународног црвеног крста.
„Где су они? Плаше се да би то могло да се тумачи као подршка Србији“, рекао је Примаков.
Признаје да су односи Русије и НАТО-а ужасни и подсећа да НАТО стално говори да неко треба да се заштити од Русије, а Русија, како каже, ни најскривенијим мислима нема идеју да неког нападне или да предузима било какве акције.
Русија, додаје, за разлику од САД нема базе у Европи. „Видимо 5.000 америчких војника у Пољској, а говоре да Русија треба да се ограничи да не врши никаква војна дејства или војне вежбе“, каже Примаков.
Лекција, двадесет година после бомбардовања, јесте да треба да постоји дијалог и да се мора учинити све да се ризици за глобалну безбедност смање, казао је Примаков и поручио да је најбитнија вредност, без обзира на све разлике Запада и Истока, очување мира, те да се о томе мора говорити.