Према том истраживању, 70 одсто испитаника који би желели да се врате у Грчку, образлаже то квалитетом живота, док 42 одсто намерава то да уради у жељи да буду ближе својим породицама, преноси АНА–МПА.
Наводи се да би се 44 одсто грчке дијаспоре вратило у земљу уколико би дошло до повећања плата, а 36 одсто би се одлучило на такав корак под условом проналажења посла у својој струци.
Чак 86 одсто испитаника би се вратило у оквирима иницијативе за трансфер добре праксе, знања и технологије у Грчкој.
Поред тога, 84 одсто заинтересовано је за сарадњу са грчким универзитетима и истраживачким центрима, док је 80 одсто заинтересовано за сарадњу у истраживачким и развојним активностима, преноси Танјуг.
Наводи се да 75 одсто испитаника види прилику за враћање у Грчку на основу програма мобилности за научнике.
Од укупно 2.697 стипендиста, једна петина се вратила из иностранства, где су живели у последњих пет година због студирања и рада.
Истраживање Националног центра за документацију — једне од највећих грчких институција која прикупља и чува научни и културни садржај и податке у дигиталном облику — спроведено је у оквиру иницијативе „Мостови знања и сарадње“, чији је циљ умрежавање грчких научника и професионалаца широм света и њихово постепено повезивање са потребама грчке економије.