„Када би Русија изашла из европских конвенција, то би заиста потресло Европу“, рекао је Турбјорн након састанка с министром иностраних послова Пољске Јацеком Чапутовичем.
Јагланд је нагласио да је важно да се одржи чланство Русије у европским институцијама и додао да је забринут због тога што, у случају иступања Москве из њих, 140 милиона Руса неће бити заштићено европским конвенцијама и Европским споразумом о људским правима.
Односи Русије и Савета Европе су се заоштрили током 2014. и 2015. године, када су руским посланицима одузета бројна права због става о Криму. Москва је тада саопштила да не може да ради у таквим условима и обуставила своје учешће на седницама.
Крајем јуна 2017. године Москва је замрзнула део уплата у буџет организације, све док овлашћења њене делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе не буду обновљена. Руска страна је наставила рад на ратификацији конвенција.
Парламентарна скупштина Савета Европе је признала да су је мере Русије довеле до финансијских тешкоћа, јер је била приморана да замрзне девет процената буџета организације, а дефицит је процењен на 1,5 милиона евра.
Јагланд је изјавио да ће, уколико Русија не буде платила своја дуговања током наредне две године, уставни орган — Комитет министара размотрити питање о њеном искључивању из организације. Тај рок истиче крајем јуна ове године.