Саговорник Спутњика је изјавио да је НАТО започео операцију у марту 1999. „са циљем да се заустави хуманитарна катастрофа која се тада одвијала на Косову“.
„Ова одлука је била донета након више од годину дана борби на Косову и неуспеха међународних дипломатских напора за решавање конфликта. Операција НАТО-а је уследила након више од годину дана интензивних напора УН и контактне групе, чији члан је била и Русија, за достизање мировног решења", рекао је чиновник.
По његовим речима, СБ УН је „више пута карактеризовао кршење људских права на Косову и пораст броја избеглица, прогнаних из својих домова, као претњу међународном миру и безбедности". Према подацима Алијансе, до краја 1998. године више од 300 хиљада људи са Косова су напустили своје куће.
„Споразуми о прекиду ватре су кршени, док су преговори зашли у ћорсокак. Узимајући у обзир пораст кризе примена силе НАТО-а је било потребна и легитимна", навео је саговорник.
У Алијанси сматрају и да је циљ операције била да се „стави тачка на све ратне акције и репресије против цивила на Косову, да се осигура повратак избеглица и дозволи приступ хумамнитарним организацијама“.
„Ваздушна кампања је постигла циљ. У јуну 1999. године Савезна република Југославија је пристала да повуче своје снаге са Косова. Насиље је прекинуто и избеглице су могле да се врате кући", изјавио је чиновник Алијансе.
По његовом мишљењу, међународни контингент КФОР је касније „помогао у осигурању безбедности на Косову и у региону у целини".