Сам сателит „Киксат 2“ направљен је на Универзитету Корнел и лансиран у орбиту у фебруару ове године са теретног брода „Цигнус“ након одвајања од Међународне свемирске станице. У њему су се налазила 104 минијатурна сателита „Спрајт“ у облику чипа — плочица величине 3,5 са 3,5 центиметра и тежине 5 грама са радио-предајником. Први покушај лансирања 104 сателита са брода „Киксат 1“ 2014. године није био успешан.
Calling all HAMs! We have sent commands to deploy the Sprites from #KickSat2. We are looking for volunteers to record daylight passes. We need at least 64 kHz IQ data centered at 437.240 MHz. The KickSat-2 TLE can be used for coarse tracking, but won't be super accurate.
— Zac Manchester (@zacinaction) March 20, 2019
Минијатурни сателити би се у будућности могли користити за решавање научних задатака.
Манчестер је на својој страници на Твитеру саопштио да је команда за лансирање роја од 104 минијатурних сателита „Спрајт“ издата са Земље 19. марта и затражио од радио-аматера широм света да га информишу о примању сигнала са њих. Касније је астроном Сес Баса потврдио пријем сигнала са сателита.
Манчестер је такође напоменуо да би радио-аматери требало да пожуре са слушањем сигнала, јер се минијатурни сателити брзо смањују и ускоро ће сагорети у атмосфери.