Према том документу, улазак у Сједињене Америчке Државе биће забрањен представницима Русије који подржавају безбедносне снаге Венецуеле. Предлаже се да се њихове важеће визе пониште.
Да би нацрт закона ступио на снагу, треба да га усвоји Сенат и потпише председник.
Након тога, како се говори у документу, државни секретар мораће да у року од месец дана представи „стратегију борбе са руско-венецуеланском сарадњом“, у року од три месеца процени потенцијалну претњу од куповине од стране руских фирми енергетске инфраструктуре венецуеланске компаније ЦИТГО са седиштем у САД и у року од четири месеца достави извештај о безбедносној сарадњи Москве и Каракаса и о „потенцијалној претњи ове сарадње за Сједињене Америчке Државе и земље Западне хемисфере“.
Доњи дом америчког Конгреса такође је усвојио нацрт закона о приоритетним напорима на јачању сарадње америчких институција са циљем да се земље Средње и Источне Европе увере у диверсификацију енергетских извора и путева испорука, појача енергетска безбедност Европе и помогне Сједињеним Америчким Државама у постизању својих циљева у облсти глобалне енергетске безбедности". Укратко, Закон за 2019. годину о европској енергетској безбедности и диверсификацији". За њега је гласао 391 посланик, а 24 је било против.
Овај нацрт закона има за циљ смањивање зависности земаља у региону од испорука руског гаса, повећа конкуренцију на тржишту, подстакну инвестиције америчких компанија у енергетску инфраструктуру у Европи, као и да се повећа извоз енергије и технологије из Сједињених Америчких Држава. Осим тога, предвиђена је директна подршка Сједињеним Америчким Државама за изградњу цевовода који би требало да помогну у остваривању овог циља.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног председника подржавају Русија, Кина и низ других земаља.
Сједињене Америчке Државе су 28. јануара објавиле да уводе санкције националној нафтној и гасној компанији Венецуеле ПДВСА, блокиравши имовину и интересе компаније у својој јурисдикцији од седам милијарди долара и забраниле пословање са њима. Вашингтон је раније најавио нова ограничења против Каракаса, али није прецизирао на шта ће се она односити.