Табичи је досад 80 одсто своје учитељске зараде одвајао за оне којима је то најпотребније. Награду му је уручио добротворни фонд индијског бизнисмена Санија Варкеја.
„Волео бих да имам савремену школску лабораторију и да радим пројекте који би помагали локалном становништву. На пример, ствари као што су узгајање хране у близини куће и узгајање биљака које су отпорне на сушу, како бисмо се изборили са проблемом несташице хране. Тамо одакле ја долазим, много је сиромаштва и мало хране“, изјавио је кенијски учитељ у интервјуу за „Нешенел“.
From Dubai, we congratulate the African continent for Global @TeacherPrize winner, Kenyan maths and science teacher @PeterTabichi. The lack of resources at his school was never an obstacle in the face of his creativity. We believe that teachers are the creators of needed change. pic.twitter.com/cBV3PMripV
— Hamdan bin Mohammed (@HamdanMohammed) March 24, 2019
Табичи предаје природне науке у сеоској школи у Кенији. Како је саопштио организациони одбор награде, у тој образовној институцији постоји само један рачунар, а један наставник има 58 ученика.
Према речима учитеља, раније је радио у престижној приватној школи, али је онда одлучио да подучава децу из сиромашних породица. Пре седам година постао је монах фрањевачког реда и почео је да одваја 80 одсто своје зараде како би помогао сиромашнима.
Dive into the world of @PeterTabichi, the winner of the 2019 Global #TeacherPrize: pic.twitter.com/feBjRSQnAP
— Global Teacher Prize (@TeacherPrize) March 24, 2019
Бизнисмен индијског порекла Сани Варкеј, који је доделио награду од милион долара, основао је највећу мрежу приватних вртића и школа „ГЕМС едукејшен“ на Блиском истоку.
Његов добротворни фонд додељује награду „најбољем учитељу на свету“ од 2015. године. Овог пута поднето је десет хиљада пријава из 179 држава.
Покровитељ фонда је потпредседник и премијер Уједињених Арапских Емирата Мухамед бин Рашид ел Мактум.