„Сједињене Америчке Државе неће толерисати мешање страних сила на заједничке циљеве демократије, безбедности и владавине закона Западне хемисфере. Војска Венецуеле мора да стане уз народ Венецуеле“, написао је Болтон на свом налогу на Твитеру.
The United States will not tolerate hostile foreign military powers meddling with the Western Hemisphere’s shared goals of democracy, security, and the rule of law. The Venezuelan military must stand with the people of Venezuela.
— John Bolton (@AmbJohnBolton) March 25, 2019
Болтон је раније позвао Русију да „сарађује са светском заједницом у подршци народу Венецуеле" и оптужио Москву да подржава легитимног венецуеланског председника Николаса Мадура, којег је назвао „корумпираним диктатором“. Саветник америчког председника такође је предложио Русији да у Венецуелу не шаље војне авионе, већ хуманитарну помоћ.
The United States sends food and medicine to help the people of Venezuela. Rather than sending nuclear-capable bombers and special forces to prop up a corrupt dictator, Russia should work with the international community to support the Venezuelan people.
— John Bolton (@AmbJohnBolton) March 25, 2019
Војно-дипломатски извор раније је саопштио Спутњику су два руска авиона слетела у суботу на међународни аеродром у Каракасу са групом руских војника, који ће одржати консултације о војно-техничкој сарадњи са представницима Венецуеле.
Локални медији су саопштили да су авиони Ан-124 и Ил-62 са руским војницима и 35 тона терета стигли јуче на аеродром „Мајкетија“ у Каракасу. Лист тврди да се ради о 99 војника на челу са начелником Главне организационо-мобилне управе Генералштаба Оружаних снага Русије генерал-пуковником Василијем Тонкошкуровом.
Касније је амерички државни секретар Мајк Помпео у телефонском разговору са министром спољних послова Русије Сергејом Лавровом изјавио да Сједињене Америчке Државе и земље региона неће остати по страни до Русија „повећава напетост у Венецуели“.
Лавров је у разговору са Помпеом рекао да су покушаји Сједињених Америчких Држава да организује државни преврат у Венецуели и претње њеној легитимној власти откривено мешање у послове ове земље.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног председника подржавају Русија, Кина и низ других земаља.