Косачов је на својој страници на Фејсбуку написао да би, када би Русија усвојила закон о борби против америчког утицаја, сама чињеница усвајања таквог акта згрозила све оне које сада не узнемирује овај амерички закон.
„Наравно, никакви амерички нацрти закона неће утицати на развој наших односа са Венецуелом. Санкције којима се прети руским правним субјектима ионако већ делују у разним другим случајевима“, рекао је сенатор.
Председник Одбора за уставно законодавство Савета Федерације Андреј Клишас сматра да је нацрт закона о борби са утицајем Русије у Венецуели, који је одобрио Представнички дом Сједињених Америчких Држава, у супротности са самом суштином међународног права.
„Принцип обавезе држава да међусобно сарађују је један од кључних императивних принципа међународног права. Међутим, усвајање таквих докумената притиска под изговором борбе против ефемерних претњи у супротности је са суштином међународног права као таквог“, истакао је Клишас.
Он је навео да је усвајање таквог закона јасан показатељ тенденције хистеризације законодавног процеса у Сједињеним Америчким Државама, када се на дневни ред стављају питања везана за Русију. Нацрт закона није ништа друго до чин притиска“, нагласио је сенатор.
Члан Одбора за међународне послове Савета Федерација Олег Морозов рекао је да САД покушавају да забране сарадњу двеју независних држава-чланица УН.
„Усвајање таквог закона је правни нонсенс. Испоставља се да национално америчко законодавство позива на спречавање апсолутно законске сарадње двеју држава-чланица Уједињених нација. То јест, закон је врста политике санкција која је по дефиницији нелегална“, прецизирао је Морозов.
„И јасно је да се ни Русија ни Венецуела неће руководити мишљењем америчких конгресмена при доношењу одлука о партнерству“, закључио је политичар.
Раније је Представнички дом Конгреса САД једногласно усвојио нацрт закона о борби са утицајем Русије у Венецуели, а да би он ступио на снагу мора да га усвоји Сенат и потпише председник Сједињених Америчких Држава.