Амбасадор САД у Србији Кајл Скот изјавио је да, кад је у питању Косово, није решење кривити само једну страну, већ се треба вратити за преговарачки сто. Представници државног врха Србије одмах су одговорили да је само једна страна крива за прекид преговора — приштинска. Пре свега због суманутих такси, а потом и усвајањем преговарачке платформе која убија дијалог.
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић за Спутњик каже да је Београд сагласан са тим да свако решење треба да се донесе у сарадњи, а да у изјави амбасадора види чак и напредак. То што нас Америка ставља у исти кош са приштинским званичницима је помак у политици САД, раније смо само ми били криви за туђе лоше потезе, иронично примећује Анђелковић.
„За Србију је то, наравно, понижавајуће. То је директно угрожавање наших интереса и пласирање неистина. Јасно је да је Приштина таксама изазвала проблем, да је пре такси саботирала бриселски процес, није испунила ништа, за разлику од Србије. Уосталом, Приштина је усвојила платформу која онемогућава преговоре. У таквом низу негативних потеза, смешно је оптуживати Србију. Ми смо били претерано попустљиви, нисмо изазвали никакав проблем. САД и њени представници износе неистине и то што раде је крајње некоректно, каже Анђелковић.
Упитан има ли Запад рецепт да натера Приштину за преговарачки сто, Анђелковић каже да водеће земље не улажу довољно напора да преговарачки процес врате у Брисел. Ако желе да натерају Приштину, онда ово није прави начин, не може се релативизовати кривица Приштине, каже саговорник Спутњика.
„Морају се усредсредити на Приштину и њој предочити шта је све негативно урадила. Таксе које су спорне су предимензиониране, овде се више не ради о таксама. Чак и да их укину, не можемо да наставимо преговоре, јер Приштина је увела нови елемент, платформу, а пре свега тога саботирала бриселски процес. Ми смо заузели став. Док се не формира ЗСО, нема нових преговора. Цела прича је прилично заплетена, али једна ствар је јасна — Приштина је све изазвала, ако Запад хоће да покрене ствари, мора да се фокусира искључиво на њу, и то врло брутално“, каже Анђелковић.
Питали смо га и када би представници Београда и Приштине могли поново да седну за преговарачки сто, с обзиром да се у мају одржавају избори за Европски парламент, а у Америци се гради председничка кампања.
„На Западу не постоји нити стварна воља, нити потенцијали за то да се поново седне и преговара. Они су исувише су заокупљени својим бригама, да би се бавили Балканом. Кад погледамо ту општу замршеност о којој сам говорио, мислим да је илузорно причати о реалном наставку преговора у наредном периоду“, закључује Анђелковић у разговору за Спутњик.