Голубачка тврђава, средњовековно утврђење из 14. века, подигнуто на самом улазу у Ђердапску клисуру, обновљена је уз финансијску подршку Европске уније.
Вучић и Хан су током обиласка комплекса Голубачке тврђаве посетили Палату и изложбу о витезовима постављену у Кули 8.
Присутне су на свечаном отварању поздравили директорка Друштва за развој туризма Тврђава Голубачки град Искра Максимовић, шеф делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици и амбасадор Аустрије у Србији Николаус Лутероти.
Када гледам у обновљену Голубачку тврђаву и њене фантастичне куле, прелепи средњовековни споменик, видим не само историју, већ снагу у овој земљи и нашем народу који гарантују будућност, поручио је данас председник Србије Александар Вучић на отварању тврђаве.
"Видим колико можемо, посебно са нашим европским пријатељима и колико је понекад потребно само да пробамо да се покренемо, да покушамо све што нисмо смели годинама, па да се пред нама покаже Србија каква јесте — једна од најлепших земаља на свету, земља историје, али пре свега земља будућности“, рекао је Вучић.
Будућности, каже, коју смо у стању сами да изградимо, баш као и они који су то радили вековима пре нас, рачунајући да нећемо заборавити и да ћемо умети да наставимо.
"Данас смо показали да су били у праву и да јесмо достојни наследници свих раyних нација које су несебично стварале историју на овом подручју, само да бисмо ми могли да створимо будућност“, подвукао је председник Србије.
Обнова Голубачке тврђаве почела је у септембру 2014. године и у њу је уложено, како је за Танјуг рекла директорка Друштва за развој туризма тврђаве Голубачки град Искра Максимовић, 8,5 милиона евра, од тога 8,36 милиона евра у реконструкцију, и та средства су издвојена из два ИПА фонда (2011. и 2016), а један део је дала Аустријска развојна агенција.
Држава је уложила око 400.000 евра у опремање Визиторског центра и развој инфраструктуре у подножју тврђаве.
Туристи који ће у суботу моћи да виде целокупан обновљен комплекс и које чекају бројна изненађења, заправо досад нису имали могућност да уђу у саму тврђаву из безбедносних разлога.
Сада ће моћи да обиђу седам од девет кула и Палату, простор од 600 квадратних метара, у којој ће бити дигитална презентација историјата тврђаве и пројекције филмова о реконструкцији.
Палата, изграђена близу Дунава, сама по себи је врло атрактивна, а уз холограм са 3Д моделом тврђаве и дигиталним презентацијама биће још занимљивија посетиоцима.
У кули 5 која се наслања на Палату, на четири спрата, различите презентације додатно ће приближити туристима историју Голубачке тврђаве, а у кули 8 биће представљена изложба о голубачким витезовима и чувеној бици која се догодила 1428. године.
Фасцинација тврђавом Голубац траје још из времена када је подигнута, што се види и из записа средњовековних путописаца, пре свега због места на коме се налази.
Подигнута на Дунаву, на улазу у Ђердапску клисуру, са девет кула, од којих је највиша Донжон кула, коју је Феликс Каниц назвао Шешир кулом због њеног облика, Голубачка тврђава је грађена да буде неосвојива, због чега куле нису повезане и свака представља мало утврђење.