Експерти објашњавају да је руско војно присуство у Киргизији важан аргумент за одвраћање потенцијалних агресора и претњи које долазе од разних терористичких група. Узбекистан, Таџикистан и Киргизија подложни су терористичким нападима радикалних исламиста, пре свега из Авганистана. Самим тим, улога ваздушне базе „Кант“ се повећава у контексту растућих тензија у региону Централне Азије, грађанског рата у Авганистану и даље ескалације оружаног сукоба између Индије и Пакистана. Сви ови фактори нестабилности у региону захтевају већу контролу над ситуацијом, осигуравајући мобилност у случају могућег погоршања ситуације.
Проширење руске војне базе у Киргизији је и важан сигнал да сваки покушај дестабилизације ситуације, како у овој тако и у суседним земљама, неће бити игнорисан од стране Русије, која неће дозволити појаву нових жаришта у непосредној близини руских граница, чиме ће осигурати и безбедност Русије и земаља-чланица ОДКБ-а.
Измене споразума о бази „Кант“ се тичу углавном одређених организационих питања, али и трошкова изнајмљивања територије и објеката где је база размештена. Конкретно, Русија ће повећати површину територије базе за скоро 60 хектара, а сразмерно томе, цена закупа земљишта ће се повећати за 291,5 хиљада долара, на 4,79 милиона долара годишње.
Поред тога, у документ су додати појмови као што су „беспилотна летелица“ и „беспилотни авијациони систем“. То је сигнал да ће се одговарајућа техника ускоро појавити на војној бази.
Руски војни експерт Андреј Головатјук сматра да је промена споразума о војној бази позитиван догађај у геополитичком и безбедносном смислу за земље-потписнице, али и за цео регион.
„Наша војна база у Киргизији је заиста најважнији фактор у осигуравању безбедности у централној Азији. Након распада Совјетског Савеза и повлачења оружаних снага СССР-а из региона, република се нашла у изузетно тешкој ситуацији. Главни дестабилизујући фактор у региону је нестабилна ситуација у Авганистану. Због тога се наша база у Канту сматра одређеним војним утврђењем“, каже Головатјук за Спутњик.
Руска база „Кант“ отворена је пре више од 15 година као авијациона компонента за потребе Организације за колективну безбедност (ОДКБ). Удаљена је два километра од истоименог града и 20 километара источно од главног града Бишкека.
База је настала на захтев киргиске владе почетком двехиљадитих, након што се земља суочила са нападом међународних терориста који су прешли границу са Авганистаном. Путину се тада обратило руководство Киргизије и затражило да се хитно размести војни контингент, пре свега авијација, како би се та земља ефикасно борила против терористичке претње.
База „Кант“ се састоји од четири објекта: аеродрома колективних снага за брзо реаговање у Канту, поморске базе на језеру Исик Кул, центра за везе у селу Чалдовар и аутономног сеизмичког пункта у граду Мајлу Су. У бази су распоређени руски војни авиони Су-25 и хеликоптери Ми-8.
„Ако је потребно, тамо се брзо може распоредити група Колективних снага за брзо распоређивање Организације за колективну безбедност, која може решити задатке не само у интересу Киргизије, већ и у интересу свих земаља-чланица ОДКБ-а. База се тамо налази од 2003. године, а њен главни задатак је ваздушно покривање копнених операција ОДКБ. Што се тиче питања о промени основног споразума, то су чисто техничка питања, тако да они немају никакве значајне промене у уговору“, каже Головатјук.
Руска 201. база у Таџикистану има најважнију улогу у том региону, а ваздушна база „Кант“ је главни елемент војно-ваздушног покривања и подршке. Без руске војске, овај регион би био лако растрган на комадиће од стране терористичких група.
Раније се спомињало да би у Киргизији могла да буде отворена још једна руска база, на граници са Таџикистаном. Међутим, како наводе поједини руски медији, питање стварања још једне руске базе у Ошу, „јужној престоници“ Киргизије, одложено је до 2022. године.