Невладина организација Руска хуманитарна мисија је 26. марта на београдски аеродром допремила скоро тону лекова као, први део хитне хуманитарне помоћи Србима на Косову. Али та пошиљка још чека да прође царинску процедуру како би доспела до свог циља, изјавио је данас на конференцији за медије Јевгениј Примаков, председник ове мисије.
Према његовим речима, ситуација у којој се налазе Срби на Косову и Метохији, због такси на увоз робе из Србије, угрожавање је људских права, што је врло добро познато и Приштини.
„Ми смо ту да помогнемо људима који су лишени људских права. Ово је само прва етапа испоруке лекова, а за овај подухват смо добили подршку и председника Србије Александра Вучића, на чему му захваљујемо, као и Канцеларије за Косово и Метохију и Министарства здравља. Чак смо узели и у разматрање предлог који је дошао из Министарства да оформимо заједничку радну групу како би лекови што брже прошли бирократску процедуру јер неки од њих нису регистровани у Србији. Али, ми смо набавку радили стриктно по списку који смо добили из српских болница“, рекао је Примаков, напомињући да је ово помоћ коју је руски народ прикупио за српски.
Он се осврнуо и на 20 година од НАТО бомбардовања СРЈ наглашавајући да се солидарише са ставом Србије да је у питању било кршење међународног права.
„Људи који су доносили одлуке и државе које су учествовале у бомбардовању морају да одговарају за то“, рекао је он.
Примаков је говорио и о последицама НАТО бомбардовања и сарадњи коју ће Руска хуманитарна мисија имати са фондацијом Заједно за младе проф. др Даница Грујичић.
„Сада се не ради о политици. Ради се о последицама примене граната са осиромашеним уранијумом, са ракетираним хемијским предузећима и фабрикама и осталим ризичних стварима. Даница Грујичић је изнела медицинску статистику Србије, која говори да је број онколошких обољења за ових 20 година неколико пута већи од просека у Европи. Бомбардовање СРЈ је направило скоро исту штету као катастрофа у Чернобиљу“, истакао је председник Руске хуманитарне мисије.
Примаков је приметио да би пре свега странке које се баве екологијом у Европи требало да се придруже овом истраживању.
Према речима Примакова, Руска хуманитарна мисија досад је Србији испоручила помоћ вредну пола милиона евра. Помажу и у Босни и Херцеговини, а осим лекова, донације се обављају и кроз „мобилне болнице“, учионице руског језика за које се обезбеђује литература, кроз али и опремање школа и болница, реновирање вртића, а изградили су и део пута до села Путиново.
Примаков је најавио да планирају да соларним плочама опреме школу у Зубином Потоку, али и болнице и школе у Рашкој.